Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Plan pentru informatizarea şcolilor din UE, lansat de Comisia Europeană

Publicat in Adevarul, miercuri 25 septembrie 2013 ·

CE a lansat, miercuri, un plan de acţiune pentru informatizarea unităţilor de învăţământ din UE, în condiţiile în care peste 60 % dintre copiii de nouă ani învaţă în şcoli ce nu dispun încă de echipamente informatice, iar peste 50% dintre studenţi nu utilizează manuale de informatică şi soft-uri.

Comisia Europeană (CE) lansează planul de acţiune "Deschiderea educaţiei", pentru a rezolva problemele din sfera informaticii care afectează unităţile de învăţământ şi îngreunează rolul şcolilor şi universităţilor de a furniza o educaţie de înaltă calitate, precum şi competenţele informatice care, până în 2020, vor fi necesare pentru 90 % dintre locurile de muncă, potivit unui comunicat de presă.

Pentru a ajuta la demararea iniţiativei, Comisia lansează o nouă pagină de internet, Educaţie deschisă Europa, care va permite studenţilor, practicienilor şi instituţiilor de învăţământ să partajeze gratuit resurse educaţionale deschise.

În acelaşi context, o altă problemă de actualitate în ţările UE este aceea că majoritatea cadrelor didactice la nivelurile primar şi secundar nu se consideră "competente informatic" sau capabile să predea cunoştinţe informatice în mod eficient, iar 70 % dintre acestea ar dori mai multe cursuri de formare în utilizarea tehnologiei informaţiei şi a comunicaţiilor (TIC) .

Potrivit CE, Letonia, Lituania şi Republica Cehă oferă elevilor cel mai larg acces la internet în şcoli (peste 90 %), dublu faţă de Grecia şi Croaţia (circa 45%).

Învăţământul superior, mai arată reprezentanţii Comisiei, se confruntă, de asemenea, cu o provocare în domeniul informatic: în contextul în care numărul studenţilor din UE va creşte în mod semnificativ în următorul deceniu, universităţile trebuie să-şi adapteze metodele tradiţionale de predare şi să ofere o combinaţie de posibilităţi de învăţare - faţă-în-faţă şi online, cum ar fi MOOCs (Massive Op

Articolul in Adevarul >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Mesajul lui George Simion după anunțul de trimitere în judecată a lui Călin Georgescu. „Arată fața dictatorială a acestui regim”

HotNews acum 2 ore
George Simion spune că trimiterea în judecată a lui Călin Georgescu demonstrează „clar fața dictatorială a acestui regim”. Liderul AUR a reacționat la jumătate de oră de la anunțul Parchetului General. „Trimiterea în judecată a lui Călin Georgescu a

LIVE VIDEO Ilie Bolojan prezintă măsurile fiscale, într-o conferință de presă

Ziua Constanta acum 2 ore
Premierul Ilie Bolojan susține, azi, 02 iulie, la Palatul Victoria, o conferință de presă în care va face public pachetul de măsuri fiscale pe care le va lua Guvernul în perioada următoare pentru a rezolva problema deficitului bugetar excesiv.

P. Diddy, achitat de trafic sexual şi asociere de răufăcători, dar găsit vinovat de transport de persoane în scopul prostituţiei, după un proces extrem de mediatizat la New York

News.ro acum 41 minute
Magnatul hip-hop P. Diddy a fost achitat miercuri de trafic sexual şi asociere de răufăcători, cele mai grave acuzaţii formulate împotriva sa, însă a fost găsit vinovat de transport de persoane în scopul prostituţiei, în urma unui proces extrem de m

Ilie Bolojan anunță creșterea ACCIZELOR cu 10% pentru alcool, combustibil și țigări

Gandul acum 9 minute
Premierul Ilie Bolojan a prezentat noile măsuri fiscale menite să reducă deficitul bugetar, printre care creșterea accizelor la alcool, țigări și combustibil. În vederea situației economice cu care se confruntă statul român, Ilie Bolojan a anunțat o

Bolojan: Pensiile şi salariile rămân plafonate şi anul viitor

BusinessMagazin acum 12 minute
Premierul Ilie Bolojan a anunţat că pensiile şi salariile din sectorul public vor fi plafonate anul viitor. Măsura este temporară şi vine după creşterile mari din 2024, pe care, spune premierul, bugetul statului nu le mai poate susţine.

Mihai Leu va fi înmormântat vineri în orașul său natal

Gazeta Sporturilor acum 6 ore
, fostul campion mondial de box, va fi înmormântat vineri, în orașul său natal, Hunedoara, după cum au anunțat apropiații săi pe pagina de Facebook a pugilistului.

Ilie Bolojan spune că primele de pensionare de la CCR sunt imorale. „Ele sunt legale, dacă au bani să le dea”

Adevarul acum 24 minute
Premierul Ilie Bolojan a declarat miercuri, 2 iulie, că „primele de pensionare" pe care le solicită judecătorii de la Curtea Constituţională deși sunt legale pot fi considerate, în contextul actual, „imorale".

Doi copii de 10 și 11 ani, dați dispăruți în județul Iași. Autoritățile cer sprijinul populației pentru a-i găsi

Adevarul acum o ora
Alarmă în județul Iași, unde doi frați, o fată de 10 ani și un băiat de 11 ani, aflați în plasament la o familie, au fost dați dispăruți miercuri, după ce au plecat voluntar de acasă în cursul dimineții și nu s-au mai întors.

Bolojan măreşte norma didactică cu 2 ore: 30.000 de posturi afectate

BusinessMagazin acum 12 minute
Premierul Ilie Bolojan anunţă că norma didactică va creşte cu două ore pentru profesorii din învăţământul preuniversitar şi universitar.

Ilie Bolojan: Preşedintele ne-a cerut să nu creştem TVA, din păcate am ajuns la această soluţie

BusinessMagazin acum 12 minute
Premierul Ilie Bolojan a dezvăluit că decizia privind creşterea TVA a fost luată deşi preşedintele Nicuşor Dan le-a solicitat guvernanţilor să nu majoreze taxa. „Din păcate am ajuns la această soluţie”, a explicat Bolojan.

Vremea

București
acum

29°
mie.

17°/31°
joi

17°/32°
vin.

22°/35°
sâm.

22°/33°
Iasi
acum

28°
mie.

14°/29°
joi

17°/30°
vin.

18°/34°
sâm.

17°/26°
Constanta
acum

28°
mie.

18°/28°
joi

18°/25°
vin.

20°/27°
sâm.

21°/27°
Cluj-Napoca
acum

30°
mie.

11°/30°
joi

14°/33°
vin.

18°/35°
sâm.

15°/29°
Timisoara
acum

32°
mie.

14°/33°
joi

16°/39°
vin.

20°/40°
sâm.

18°/34°