Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Şi-a ucis fratele pentru o casă?

Publicat in Click, vineri 27 septembrie 2013 ·

Crimă, pentru o moştenire, la Sibiu. Un bărbat de 75 de ani a fost găsit mort în pădurea de la Cisnădioara, la câteva zile după ce fusese dat dispărut. Poliţiştii susţin că bătrânul a fost sugrumat într-un alt loc şi ascuns apoi în pădure. Ei au şi un suspect: fratele victimei, care a dispărut după crimă.

Martin Rampel avea 75 de ani şi locuia în Germania. El venise în vizită la rude, la Sibiu, unde avea o soră şi un frate. În urmă cu câţiva ani, bărbatul cumpărase în oraş casa părintească şi îl lăsase pe fratele mai mic, Heinz Adolf Rampelt (72 de ani) să locuiască acolo, cu condiţia să o întreţină.

Însă, de fiecare dată când Martin venea în ţară, cei doi se luau la ceartă pentru că, povesteşte sora acestora, Adolf nu avea grijă de casă şi era mereu mizerie.

Trupul victimei a fost lăsat la marginea pădurii Cisnădioara

Luni seară, cei doi fraţi au plecat împreună, la plimbare, pe biciclete şi nu s-au mai întors. Disperată, sora lor a anunţat poliţia şi abia miercuri seară aceştia au făcut descoperirea. L-au găsit pe Martin mort, lângă bicicletă, aproape de marginea drumului, în pădurea de la Cisnădioara.

Poliţiştii au ajuns la concluzia că omul a fost sugrumat în altă parte şi târât apoi în locul împădurit. Adolf Rampelt este considerat principalul suspect, dar e de negăsit. Oamenii legii cred că cei doi au avut un nou conflict legat de casa părinţilor, iar Adolf şi-a ucis fratele.

Click! Spune

Heinz Adolf Rampelt are 72 de ani, aproximativ 1,65 m înălţime, 60-65 de kilograme, păr roşcat, tuns scurt, faţă ovală, ochii verzi şi ten alb. Ca şi semne particulare, are o cicatrice de circa 4-5 cm pe obrazul stâng. Atunci când a dispărut era îmbrăcat cu o cămaşă cu mâneci scurte, de culoare deschisă, o vestă de culoare închisă şi pantaloni de asemenea de culoare închisă. Dacă îl vedeţi, s

Articolul in Click >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Trump îl acuză pe Putin că vorbește „prostii” și ia în calcul noi sancțiuni. „Nu tratează cum trebuie ființele umane”

HotNews acum 2 ore
Președintele american Donald Trump l-a acuzat marți pe omologul său rus, Vladimir Putin, că vorbește „prostii” despre Ucraina, spunând că SUA va trimite Kievului mai multe arme ca să se apere, relatează AFP. Declarația liderului american a reflectat

Premierul Ilie Bolojan, discuții cu omogul său ucrainean Denys Shmyhal

Mediafax acum 54 minute
Premierul Ilie Bolojan a avut marți seara discuții cu omologul său ucrainea Denys Shmyhal despre război și despre efectele regionale ale acestuia, dar și despre drepturile minorității române din Ucraina. Potrivit unui comunicat al Guvernului, cei do

Bolojan: Toate companiile de stat vor fi auditate. Cele care se vede cât se poate de clar din analize economice că au pierdere de ani de zile, trebuie pur şi simplu închise sau date în administrare privată

News.ro acum 2 ore
Premierul Ilie Bolojan a declarat, marţi seară, că toate companiile mari ale statului vor fi auditate, iar cele care au pierderi de ani de zile vor trebui închise sau date în administrare privată, pentru a nu mai rămâne pradă oamenilor care şi-au bă

Bărbat de 49 de ani, căzut de la etajul 3 al unui bloc din Timișoara

Press Alert acum 12 minute
Un bărbat în vârstă de 49 de ani a fost transportat de urgență la spital marți dimineața, după ce a căzut de la etajul 3 al unui imobil situat pe strada Mioriței din Timișoara, în Complexul Studențesc. Polițiștii Secției 2 Urbane au fost alertați în

Bolojan: În Justiţie, vârsta medie de pensionare este 48 de ani, pensia medie 5.000 de euro

BusinessMagazin acum 2 ore
Aceste lucruri nu mai pot continua pentru că sunt anormale şi le vom corecta, susţine premierul Ilie Bolojan, care spune că vârsta medie de pensionare în Justiţie este 48 de ani, iar pensia medie de 5.000 de euro.

Bolojan, replică pentru PSD, după ameninţările cu ieşirea de la guvernare: „E ușor să stai pe margine”

Adevarul acum o ora
În timp ce PSD sugerează că ar putea părăsi guvernarea, premierul Ilie Bolojan evită disputele publice și le amintește că „este foarte ușor să stai pe margine și să spui cum ar trebui făcut”.

Nicușor Dan, primele declarații despre numirea făcută la CCR. De ce l-a ales pe Dacian Cosmin Dragoș

HotNews acum 7 ore
Președintele Nicușor Dan a declarat, marți, că prin decizia de a-l nominaliza pe Dacian Cosmin Dragoș în funcția de judecător al Curții Constituționale a României (CCR) a dorit să își reafirme „angajamentul față de buna funcționare a autorităților p

Marius Tucă Show începe miercuri, 9 iulie, de la ora 20.00, live pe Gândul. Invitat: prof. univ. dr. Dan Dungaciu

Gandul acum o ora
Invitatul zilei este prof. univ. dr. Dan Dungaciu, analist, sociolog și geopolitician. Emisiunea poate fi urmărită live pe Facebook și pe canalul de YouTube Gandul. ”Tineți aproape!”

Cine este Dragoș Hotea, consilierul pe probleme externe al premierului Ilie Bolojan

HotNews acum 4 ore
Dragoș Hotea are o experiență de peste 18 ani în domeniul politicii externe și al promovării drepturilor omului, a scris Guvernul în comunicatul prin care a anunțat, marți, că diplomatul va prelua responsabilitățile de consilier al prim-ministrului

Daniel Zamfir, replică pentru Raluca Turcan: „Trebuie să ai mare tupeu după ce ai comis-o grav cu coiful dacic să îndrăznești să ai păreri”

Gandul acum 3 ore
Senatorul PSD Daniel Cătălin Zamfir i-a dat replica deputatul PNL Raluca Turcan care a spus că a criticat reacțiile PSD cu privire la pachetul de măsuri pentru care Guvernul Bolojan și-a angajat răspunderea. „În goana după coiful dacic, Raluka a lua

Vremea

București
acum

30°
mar.

21°/37°
mie.

16°/33°
joi

14°/28°
vin.

16°/29°
Iasi
acum

28°
mar.

23°/36°
mie.

17°/31°
joi

15°/22°
vin.

13°/26°
Constanta
acum

22°
mar.

20°/31°
mie.

21°/30°
joi

16°/28°
vin.

18°/24°
Cluj-Napoca
acum

19°
mar.

17°/36°
mie.

13°/23°
joi

13°/18°
vin.

13°/20°
Timisoara
acum

18°
mar.

17°/32°
mie.

11°/18°
joi

14°/26°
vin.

13°/25°