Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Vrâncenii talentaţi, aşteptaţi la Festivalul Naţional „LIRA”

Publicat in Monitorul de Vrancea, luni 30 septembrie 2013 ·

Vrâncenii care cântă vocal sau instrumental şi vor să ca talentul lor să fie remarcat şi apreciat, se pot înscrie la prima ediţie a Festivalului Naţional de Interpretare Vocală şi Instrumentală „LIRA”. Acesta este organizat de Centrul Cultural Virtual „Artist pentru Artă”, în parteneriat cu Primăria oraşului Tăuţii-Măgherăuş din judeţul Maramureş şi va avea loc în perioada 15 – 17 noiembrie a.c..

Toţi cei care doresc să participe la acest eveniment se pot înscrie online, printr-un formular care poate fi găpe site-ul oficial al festivalului, şi anume: www.festivalullira.weebly.com, până pe data de 13 octombrie. Evenimentul cultural are ca scop susţinerea şi promovarea talentului artistic, precum şi descoperirea şi promovarea interpreţilor de toate vârstele.

Potrivit comunicatului de presă trimis redacţiei noastre, festivalul va cuprinde secţiuni diferite, şi anume muzică uşoară, populară şi clasică. Pe lângă acestea, în festival se vor accepta şi piese în primă audiţie, la sectiunea de „creaţie”. La concurs pot participa artişti din întreaga ţară, indiferent de vârsta acestora. Participanţii vor fi nevoiţi să treacă prima dată de preselecţie, după care vor fi clasificaţi în concurs.

Organizatorii transmit că pentru cei mai talentaţi sunt pregătite o varietate de premii. Pe lângă acestea, artiştii vor fi sprijiniţi să fie promovaţi la o emisiune a unui post naţional de televiziune. „Juriul va fi alcătuit din nume mari ale vieţii culturale româneşti. Până acum au confirmat prezenţa la festival marele interpret nevăzător George Nicolescu şi de asemenea, la secţiunea folclor, preşedinte de juriu va fi o doamnă a cîntecului popular, Angela Buciu”, transmite Dragoş Popa, preşedintele Centrului Cultural Virtual „Artist pentru Artă”.

Vrâncenii care cântă vocal sau instrumental şi vor să ca talentul lor să fie remarcat

Articolul in Monitorul de Vrancea >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Sorin Grindeanu acuză „USR că plagiază fără rușine amendamentele PSD și se mai și laudă cu asta”. Ce a spus despre reducerea subvenției pentru partide

HotNews acum o ora
Președintele interimar al PSD, Sorin Grindeanu, i-a acuzat pe cei din USR că au „pornit pe calea plagiatului” și susține că „parlamentarii social-democrați sunt cei care au propus, de fapt, reducerea cu 40% a subvenției alocate partidelor politice”.

Șoc în politica franceză: un deputat proeminent de dreapta s-a sinucis

Adevarul acum 58 minute
Un om politic de dreapta, cunoscut pentru verticalitatea și convingerile sale, a fost găsit spânzurat în locuința sa din Anet. Clasa politică franceză este în doliu.

Marius Tucă Show începe marți, 8 iulie, de la ora 20.00, live pe Gândul. Invitat: Liviu Dragnea

Cancan acum o ora
Invitatul zilei este Liviu Dragnea, fost lider al PSD. Emisiunea poate fi urmărită live pe Facebook și pe canalul de YouTube Gandul. ”Tineți aproape!”

Ilie Bolojan explică de ce mamele aflate în perioada de creştere a copilului şi pensionarii cu pensii mai mari de 3.000 de lei trebuie să achite contribuţii la sănătate: Nu mai putem fi o ţară de excepţii, pentru că nu ne mai putem permite

News.ro acum o ora
Premierul Ilie Bolojan a declarat, luni seară, că era necesară creşterea numărului de persoane care contribuie la fondul de asigurări de sănătate, de aceea s-a găsit soluţia de a plăti mamele aflate în perioada de creştere a copilului şi pensionarii

Von der Leyen a vorbit cu Donald Trump. „UE a rămas fermă” / Detalii din discuției, făcute publice

HotNews acum 8 ore
Von der Leyen, președinta Comisiei Europene, a discutat, duminică, cu președintele Donald Trump despre comerț și speră să ajungă la un acord până pe 9 iulie, potrivit The Guardian. Purtătorul de cuvânt al Comisiei Europene, Stefan de Keersmaecker a

Fostul ministru rus al transporturilor Roman Starovoit, demis de Vladimir Putin, a fost găsit împușcat

Ziua Constanta acum 4 ore
Fostul ministru rus al transporturilor Roman Starovoit s-a sinucis prin împușcare, anunță luni publicația Izvestia, preluată de Reuters, citată de Agerpres. Președintele rus Vladimir Putin îl destituise luni pe Starovoit printr-un decret, la puțin p

Trump anunță tarife de 25% pentru Japonia și Coreea de Sud. Avertismente transmise prin scrisori oficiale

HotNews acum o ora
Președintele Donald Trump a anunțat luni că Statele Unite vor impune o taxă vamală de 25% pentru importurile din Japonia și Coreea de Sud, începând cu 1 august. Liderul de la Casa Albă a prezentat astfel primele două scrisori adresate partenerilor c

Ministrul Educației, mesaj amplu despre „măsurile de criză adoptate”. Daniel David: Dacă tot este un guvern de sacrificiu, atunci să merite!

HotNews acum 59 minute
Ministrul Educației, Daniel David, a transmis un mesaj despre măsurile ce vizează sectorul pe care îl gestionează, luni, și a declarat că „alergarea după norme și burse ca scopuri în sine ne îndepărtează de educația de calitate și blochează ancorare

Bolojan: Le cer românilor puțină răbdare

Mediafax acum 2 ore
„Eu nu le cer românilor nici să ne cauționeze, nici să ne acorde încrederea, eu le cer puțin în răbdare, pentru că nu va dura mult timp și o să se convingă dacă acest guvern va lua deciziile care țin de dreptatea socială”, spune premierul Ilie Boloj

George Simion face sondaj pe Facebook după ce a anunțat o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan: „Dacă pică, vreți să mai atacăm la CCR măsurile fiscale?”

HotNews acum 38 minute
Liderul AUR, George Simion, a lansat luni seară un sondaj pe Facebook, după ce partidul său a anunțat că va depune o moțiune de cenzură împotriva Guvernului condus de Ilie Bolojan, care și-a angajat astăzi răspunderea pentru pachetul fiscal. Simion

Vremea

București
acum

30°
lun.

22°/38°
mar.

21°/38°
mie.

17°/35°
joi

15°/26°
Iasi
acum

30°
lun.

20°/37°
mar.

23°/38°
mie.

19°/31°
joi

15°/22°
Constanta
acum

22°
lun.

21°/31°
mar.

21°/30°
mie.

22°/27°
joi

17°/27°
Cluj-Napoca
acum

23°
lun.

19°/34°
mar.

18°/41°
mie.

14°/21°
joi

12°/18°
Timisoara
acum

20°
lun.

20°/35°
mar.

18°/36°
mie.

13°/19°
joi

11°/24°