Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Da Politia de Frontiera pe gratis?!

Publicat in Arad Online, luni 30 septembrie 2013 ·

Scris de Adriana Barbu - Primarul Aradului susţine că ministrul de Interne i-a promis sediul Poliţiei de Frontieră pentru şcoală, necondiţionat.

ARAD. Primește Poliția de Frontieră pe gratis. Este vorba de Primăria Arad, iar afirmația îi aparține primarului Gheorghe Falcă. Edilul local a declarat luni, în cadrul unei conferințe de presă, că a avut săptămâna trecută o întâlnire cu ministrul de Interne, unde subiectul abordat a fost tocmai sediul Poliției de Frontieră și speranța Municipalității că acesta va deveni casa Școlii Gimnaziale nr. 1 Mihai Eminescu Arad.

Falcă a declarat luni că întrunirea cu ministrul de Interne a fost reușită, pentru că împreună cu oficialul de la București „am căzut de acord să ni se transfere această clădire necondiționat. În a doua fază a negocierilor locale, după ce se votase hotărârea CLM din 13 iulie 2012, privind intenția de preluare a imobilului, ni se ceruse o clădire la schimb, iar noi am propus-o pe cea de lângă Aeroport. Acum domnul ministru nu ne-a cerut nimic”.

Primarul a mai precizat că săptămâna viitoare aparatul de specialitate va elabora o nouă hotărâre CLM pe tema imobilului Poliției de Frontieră de pe strada Mărășești nr. 18-20, pentru că cea veche a fost „blocată de oameni politici din Arad, începând cu prefectul și domnul deputat Măduța”.

arÎn baza acestui proiect, ce va fi supus votului în CLM, se va trece, potrivit lui Gheorghe Falcă, la elaborarea proiectului de hotărâre de Guvern privind transferul imobilului Poliției de Frontieră, proiect cu care primarul susține că se va duce personal la minister și de acolo își va urma parcursul normal, „și nu va mai pleca pe căile pe care l-a trimis Prefectura”.

Ce se va întâmpla, dacă treaba stă așa cum a prezentat-o primarul, cu angajații Poliției de Frontieră? Ei vor rămâne în clădire pentru că până la mutarea efectivă a școlii în imobil vor tr

Articolul in Arad Online >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Cine și-a depus candidatura la BEC în ultima zi, fără semnături

Libertatea acum 5 ore
Remus Pricopie, rectorul SNSPA, a anunțat sâmbătă seară, 15 martie, că și-a depus candidatura la alegerile prezidenţiale chiar dacă dosarul său nu are liste de semnături, iar acest lucru va atrage automat invalidarea din partea BEC.

CCR: Au fost înregistrate contestaţii privind deciziile de înregistrare a candidaturilor lui George Simion şi Victor Ponta/ Acestea vor fi soluţionate duminică

News.ro acum 6 ore
Curtea Constituţională a României (CCR) a anunţat că au fost înregistrate, sâmbătă, două contestaţii privind deciziile Biroului Electoral Central de înregistrare a candidaturilor la alegerile prezidenţiale ale lui George Simion şi Victor Ponta. Aces

Papa Francisc se simte mai bine. Va rămâne totuși în spital, deși este internat de peste o lună

HotNews acum 4 ore
Papa Francisc, care este internat la Roma de peste o lună din cauza unei duble pneumonii, trebuie să rămână în spital pentru a-şi continua tratamentul, deşi starea sa de sănătate s-a ameliorat treptat, a anunţat Vaticanul sâmbătă seara, potrivit AFP

Miting EuRo Manifest în Piaţa Victoriei pentru susținerea apartenenţei la UE. Fanii lui Călin Georgescu, identificați de jandarmi

Libertatea acum 8 ore
Peste 1.000 de oameni au fost prezenți sâmbătă, 15 martie, la mitingul „EuRo Manifest” din Piaţa Victoriei din Bucureşti. În zonă au fost găsiți și susţinători ai lui Călin Georgescu, iar jandarmii au făcut apel la oameni să nu răspundă provocărilor.

VIDEO Elena Lasconi: Avem un proiect de lege prin care putem să facem un pic de curățenie pe TikTok / Cei de la CNA ar trebui să fie și mai fermi. Există cel puțin două televiziuni unde oamenii își fac de cap

HotNews acum 4 ore
Elena Lasconi, liderul și candidata USR la alegerile prezidențiale, a declarat sâmbătă pe B1 TV că partidul său a elaborat un proiect lege pentru moderarea conținutului de pe platforma TikTok, astfel încât „fake news-ul să fie dat jos în maximum 15

UPDATE - Mesaj RO-Alert transmis în Bucureşti, după ce un băiat de 14 ani a plecat de acasă, vineri/ Adolescentul a fost găsit

News.ro acum 6 ore
Autorităţile din Bucureşti au transmis, sâmbătă după-amiază, un mesaj RO-Alert prin care solicită sprijinul populaţiei pentru găsirea unui adolescent de 14 ani care vineri a plecat de acasă. Băiatul a fost găsit.

De ce a fost respinsă candidatura Dianei Șoșoacă la alegerile prezidențiale. BEC a publicat motivarea

Libertatea acum 6 ore
Biroul Electoral Central a transmis sâmbătă, 15 martie, un document de patru pagini în care explică motivele pentru care i-a invalidat candidatura la prezidențiale Dianei Șoșoacă.

Ilie Bolojan, după summitul convocat de Starmer: România continuă sprijinul pentru Ucraina

Libertatea acum 11 ore
Preşedintele interimar al României, Ilie Bolojan, a participat sâmbătă la un summit virtual convocat de premierul britanic Keir Starmer, unde a subliniat angajamentul României de a continua sprijinul pentru Ucraina.

Trump spune că este în curs o acţiune militară „decisivă” împotriva rebelilor Houthi

News.ro acum 3 ore
Preşedintele american Donald Trump a declarat că a ordonat o acţiune militară „decisivă” împotriva rebelilor houthi din Yemen, declanşând o nouă ofensivă împotriva grupului susţinut de Iran, care a vizat căile maritime din Marea Roşie, relatează CNN

Superliga: Farul a remizat cu Poli Iaşi, scor 0-0, în prima etapă a play-out-ului

News.ro acum 7 ore
Formaţia Farul Constanţa a terminat la egalitate, sâmbătă, pe teren propriu, scor 0-0, cu echipa Poli Iaşi, în prima etapă a play-out-ului Superligii. Farul: Buzbuchi – Sîrbu (Gustavo ’60), Larie, Bălaşa (Baptista ’80), Cr. Ganea – Vînă, Dican (N. P

Vremea

București
acum

10°
dum.

10°/18°
lun.

4°/11°
mar.

1°/6°
mie.

1°/8°
Iasi
acum

dum.

4°/8°
lun.

1°/8°
mar.

-2°/5°
mie.

1°/9°
Constanta
acum

16°
dum.

8°/16°
lun.

4°/10°
mar.

1°/5°
mie.

1°/7°
Cluj-Napoca
acum

dum.

5°/10°
lun.

-1°/6°
mar.

-3°/2°
mie.

-1°/6°
Timisoara
acum

dum.

6°/9°
lun.

1°/8°
mar.

-1°/6°
mie.

-0°/8°