Ploile lasă să se vadă, de cele mai multe ori, lucrările făcute de mântuială sau lipsa reparaţiilor pe străzile din Craiova.
În multe cartiere, apa din cer vine la pachet cu curţi şi case inundate şi cu maşini blocate în şanţurile lăsate neasfaltate.
În Catargiu, oamenii sunt bucuroşi. Duminică noapte nu a plouat atât de rău încât să le intre apa în casă, dar li s-a apropiat foarte mult de pereţi. Strada, însă, e acoperită de băltoace imense. „Strada e mai jos decât celelalte şi aici se strânge toată apa. Canalul care este e îngust şi nu preia toată apa. Eu mi-am asfaltat pe aici, dar când intră apa în casă, ies prin spate. Trebuie să-ţi iei cizmele, barca. Nu ştiu când se vor rezolva problemele“, a spus Cornel Băileşteanu, care e, totuşi, mai norocos decât alţi vecini ai săi.
Din cauza vârstei de peste 80 de ani, domnul Petre nu mai poate face mare lucru prin casă. A golit, totuşi, un sac de pietriş în faţa porţii. „Mai înainte, la ploile alea mari, au venit rău de tot, au intrat aici în curte. Am pus un sac de pietriş. Azi-noapte a fost bine, a intrat în grădină, doar atât“, a povestit bătrânul, ca şi cum ar fi un lucru normal. La fel şi Marin Dobroiu, pentru care singura soluţie a rămas să... plece. „Eu am noroc că mi-am pus supapa asta la poartă, dar totuşi, vedeţi că apa a ajuns destul de departe. Dacă ploua mai rău, intra pe deasupra. Îmi cade tencuiala, dar nu mai am când să o fac acum. Rămâne pentru la anul. Ce vedeţi aici este asigurat. Singurul lucru pe care pot să-l fac este să plec de aici şi să răspundă statul, pentru că eu i-am plătit asigurări. Mai mult de atât ce să mai facem?“, a mai spus bărbatul.
Strada e numai gropi ascunse de băltoace mari. Nici nu ştii pe unde să mergi cu maşina, fiindcă s-ar putea să dai într-o groapă şi să nu mai ieşi din ea. Dar asta nu s-a întâmplat în Catargiu.
Şoc şi groază pe strada