Cu minţile întunecate de băutură, un tânăr în vârstă de 22 de ani, din localitatea vasluiană Tătărăni, şi-a ucis amicul de pahar cu o secure.
Duminică seara, Răzvan Ioniţă (22 de ani) a mers în vizită la prietenul său, Florinel Graur (44 de ani). Deşi era în stare avansată de ebrietate, musafirul a pus la bătaie o sticlă de vin şi, în scurt timp, atmosfera a devenit tensionată.
Cei doi s-au luat la harţă sub privirile neputincioase ale copiilor şi soţiei gazdei. Trecuse de miezul nopţii când Graur şi-a poftit musafirul afară din casă, după ce şi-a amintit că în urmă cu patru ani fratele său a fost bătut de amicii lui Răzvan din alt sat.
Pe prispa casei, tânărul a pus mâna pe securea lui Graur şi i-a aplicat acestuia o lovitură nimicitoare în cap. Plin de sânge, omul s-a prăbuşit inconştient, în timp ce agresorul şi-a luat vinul şi securea şi s-a făcut nevăzut.
Alertată de zgomot, soţia victimei a ieşit din casă şi şi-a găsit bărbatul fără suflare. "Am auzit o bufnitură puternică şi fiica mea chiar a zis că se bat. Am ieşit repede, dar Florinel era deja căzut lângă uşă. Nu mai mişca şi mi-am dat seama că murise", a declarat Florentina, soţia victimei.
Oamenilor legii nu le-a fost greu să pună mâna pe suspect. Când l-au prins, acesta era atât de beat încât nu îşi amintea unde a aruncat securea. Azi dimineaţă, după ore întregi de audieri, tânărul şi-a recunoscut vina în faţa anchetatorilor şi a fost reţinut pentru omor.