Mafia „geambaşilor” a intrat în DSV. Traficanţii voiau să-l mituiască pe medicul Nicolae Ivanciu pentru a obţine „paşapoarte” false pentru câteva sute de vite şi porci. Cu ajutorul acestor acte, traficanţii sacrificau animalele şi le puteau vinde pe piaţa neagră.
Procurorii au descins în urmă cu două săptămâni la sediul Direcţiei Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor pentru a instrumenta un caz de dare de mită. Implicat a fost unul dintre cei mai cunoscuţi veterinari ieşeni, Nicolae Ivanciu, iar autorităţile păstrează secretul asupra cazului.
Ivanciu, denunţător
Acuzată deseori de corupţie, Direcţia Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor (DSVSA) a fost în urmă cu două săptămâni scena unor descinderi ale procurorilor anticorupţie. Informaţia iniţială a fost aceea că şeful biroului pentru bunăstarea animalelor, Nicolae Ivanciu, a fost prins în flagrant delict luând mită în propriul birou. „De fapt, e ca la Radio Erevan. Nu Nicolae Ivanciu a fost prins luând mită, el a fost denunţătorul”, a susţinut Constantin Platon, fost director al instituţiei şi actual purtător de cuvânt. „Este anchetă în curs, nu pot spune absolut nimic. Trebuia să fie secret totul până la clarificare. Nici nu confirm, nici nu infirm”, a declarat Nicolae Ivanciu. Surprinzător este şi faptul că Ivanciu este în concediu de odihnă de aproape două luni, pe motiv că are de recuperat zilele de concediu neacordate în anii anteriori.
Medicul implicat, Nicolae Ivanciu, a refuzat iniţial să ofere detalii, după care a confirmat că el a făcut denunţul şi că e vorba despre un număr mare de animale. „Nu erau zeci, atât pot să spun. În plic nu ştiu cât era, nu e treaba mea"
Sute de animale
Potrivit unor surse, ancheta s-a declanşat în momentul în care Ivanciu a fost contactat de doi geambaşi de animale. Aceştia i-au cerut să l