Al doilea cel mai vechi serviciu de acest fel din România, după cel din Târgu Mureş, SMURD Bihor împlineşte pe 12 octombrie 20 de ani de activitate, prilej cu care, în colaborare cu mai multe instituţii din Oradea, a organizat o serie de manifestări dedicate orădenilor, toate însă legate de activitatea sa.
Pentru mici şi mari
"Vrem să vadă orădenii că şi noi suntem oameni şi că avem şi alte activităţi, pe lângă cele profesionale, vrem să ne cunoască mai bine şi să ne apropiem şi mai mult de comunitate", a explicat şeful SMURD Bihor, dr. Hadrian Borcea, într-o conferinţă de presă desfăşurată vineri pentru a prezenta calendarul acestor evenimente.
Primul dintre ele va avea loc sâmbătă, 5 octombrie, în parcarea şi în incinta Lotus Center, unde în parteneriat cu mai multe şcoli din Oradea două reprezentante ale SMURD, dr. Andra Şubă şi dr. Valeria Paşcondea, au pus la punct un concurs de desene pe asfalt pentru elevii claselor I-IV, vernisarea unei expoziţii de desene realizată de elevi din clasele V-VIII şi un alt concurs, rezervat elevilor din clasele IX-XII, care vor trebui să facă un tablou în 20 de minute, toate trei competiţiile urmând să aibă aceeaşi temă: "Salvatorii de lângă noi".
Cu această ocazie, tot în parcarea Lotus Center, a precizat dr. Borcea, o echipă a SMURD va oferi demonstraţii practice privind procedurile de prim-ajutor, de la compresia toracică şi imobilizarea în atele până la efectuarea unui pansament şi defibrilare.
Duminică, 6 octombrie, în colaborare cu Facultatea de Educaţie Fizică şi Sport, din centrul oraşului (Piaţa Unirii), va fi dat startul, la ora 10, unei întreceri de cros, "SMURD Running Day", pe traseul Podul Ferdinand, Emilian Chitul, Sf. Apostol Andrei, Podul Decebal, Splaiul Crişanei până la Podul Sovata şi retur pe malul stâng al Crişului. Înscrierea participanţilor va avea loc între orele 9 şi 10, ia