Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Marin Condescu, audiat de Poliţia Gorj într-un dosar de spălare de bani şi uz de fals

Publicat in Puterea, marți 8 octombrie 2013 ·

Preşedintele Consiliului de Administraţiei al Clubului Sportiv Pandurii Lignitul Târgu Jiu a fost chemat de poliţişti pentru audieri. Cu doar o zi înainte, Poliţia Gorj şi Parchetul Tribunalului Gorj au făcut o percheziţie la locuinţa sa.

Marin Condescu a declarat, înainte de a intra în sediul Poliţiei, că nu ştie care este obiectul dosarului în care este audiat. El a mai spus că singurele informaţii pe care le deţine sunt cele aflate la jurnalişti.

Condescu a venit însoţit de avocatul său. Acesta a decarat că investigaţiile fac parte dintr-un dosar penal care a fost deschis în vară şi cercetează modul în care firma Edenred, ce asigură tichetele de masă pentru mineri şi energeticieni, a încheiat cu echipa de fotbal un contract de cesiune de creanţe de 1,7 milioane de lei. La dosar a fost anexată şi plângerea privind modul în care Condescu ar fi împrumutat clubul cu 2,2 milioane de lei, în primăvara lui 2012.

Ancheta referitoare la contractul dintre Pandurii şi firma Edenred a fost deschis iniţial de Parchetul Judecătoriei Târgu Jiu, care apoi şi-a declinat competenţa către Parchetul Tribunalului Gorj. În cele din urmă, contractul a ajuns la DNA Gorj.

Mai multe percheziţii au avut loc luni la locuinţa din Târgu Jiu a lui Marin Condescu, la sediul clubului şi la sediul din Bucureşti al Federaţiei Naţionale Mine Energie, condus tot de Condescu.

Marin Condescu este suspectat de spălare de bani, fals şi uz de fals, după ce ar fi împrumutat clubul cu 2,2 milioane de lei, bani pe care ulterior şi i-ar fi recuperat, fără însă a trece în contabilitate aceste operaţiuni.

Preşedintele Consiliului de Administraţiei al Clubului Sportiv Pandurii Lignitul Târgu Jiu a fost chemat de poliţişti pentru audieri. Cu doar o zi înainte, Poliţia Gorj şi Parchetul Tribunalului Gorj au făcut o percheziţie la locuinţa sa.

Marin Condescu a declarat, înain

Articolul in Puterea >>

Citeste si top 10 stiri de azi

12 copii de la o grădiniță din Sectorul 2, transportați la spital cu semne de toxiinfecție alimentară

HotNews acum 2 ore
Mai mulți copii de la o grădiniță din Sectorul 2 al Capitalei au avut nevoie de îngrijiri medicale marți, după ce au acuzat stări de rău. Potrivit ISU București-Ilfov, 12 copii cu vârste între 3 și 6 ani și un adult au fost evaluate de echipajele me

O adolescentă s-a spânzurat în județul Iași. Mama fetei spune că era stresată din cauza examenului de Evaluare Naţională

Adevarul acum 13 minute
O adolescentă dintr-o comună din Iaşi s-a spânzurat, marţi seară, mama acesteia susţinând că fata era stresată din cauza examenului de Evaluare Naţională.

Mircea Abrudean este noul președinte al Senatului. El îi ia locul lui Ilie Bolojan, devenit premier

HotNews acum 7 ore
Mircea Abrudean a fost propus de PNL pentru a ocupa a doua funcție din stat. El a fost susținut de coaliția PSD-PNL-USR-UDMR. Votul a fost dat marți, în plenul Senatului. S-au înregistrat 89 voturi pentru și 28 împotrivă. Mircea Abrudean a fost preș

USR cere din nou demiterea lui Mihail Neamțu din fruntea Comisiei de Cultură, după un derapaj la adresa noii ministre de Externe, Oana Țoiu. „Poze trucate folosite de un deputat extremist”

HotNews acum 2 ore
USR cere demiterea deputatului AUR Mihail Neamțu din funcția de președinte al Comisiei de Cultură din Camera Deputaților, după ce acesta a publicat o fotografie trucată cu ministra de Externe Oana Țoiu. „Mihai Neamțu a avut un nou derapaj incalifica

Crin Antonescu: „Bolojan este proiectat în condiția de Zorro care se luptă cu partidele politice, cu toate”

Gandul acum o ora
Crin Antonescu, fost candidat la alegerile prezidențiale, a declarat că noul premier Ilie Bolojan ”este proiectat în condiția de Zorro care se luptă cu partidele politice, cu toate, cu partenerii de guvernare, cu, desigur, fenomene care sunt greu de

Csaba Asztalos, președintele CNCD, numit judecător al Curții Constituționale de către Camera Deputaților

Ziua Constanta acum 6 ore
Camera Deputaților l-a numit, marți, 24 iunie 2025, pe Asztalos Csaba, președintele Consiliului Național pentru Combaterea Discriminării (CNCD), în funcția de judecător la Curtea Constituțională a României (CCR). Asztalos a fost propus pentru aceast

Ionuț Costea, cumnatul lui Mircea Geoană, a fost adus în țară

Ziua Constanta acum 8 ore
Astăzi, 24 iunie 2025, Mircea Ionuț Costea, cumnatul lui Mircea Geoană, fostul secretar general adjunct al NATO, a fost adus în țară. Acesta era urmărit internațional pentru săvârșirea infracțiunii de luare de mită în forma complicității. Bărbatul a

Mark Rutte i-a trimis un mesaj măgulitor lui Donald Trump înainte de a ajunge la Haga pentru summitul NATO: „Te îndrepţi spre un alt mare succes în această seară. I-am convins pe toţi”

News.ro acum o ora
Preşedintele american Donald Trump a postat marţi pe reţeaua sa Truth Social un mesaj măgulitor pe care l-a primit de la secretarul general al NATO, Mark Rutte, înainte de a zbura către Haga la summitul NATO, în care şeful Casei Albe este felicitat

Donald Trump pune din nou la îndoială clauza de apărare colectivă a NATO: „Există numeroase definiții ale Articolului 5”

HotNews acum 3 ore
Președintele american Donald Trump a declarat marți că există „numeroase definiții” pentru clauza de apărare colectivă din Tratatul NATO, comentarii care riscă să provoace o nouă alarmă în rândul aliaților care se reunesc la Haga, relatează Reuters.

Diplomatul Lazăr Comănescu s-a întâlnit în RUSIA cu Serghei Lavrov pentru întărirea cooperării economice în regiunea Mării Negre

Gandul acum 2 ore
Diplomatul român Lazăr Comănescu a avut o întâlnire cu ministrul rus de Externe, Serghei Lavrov, în marja celui de-al 28-lea Forum Economic Internațional de la Sankt Petersburg, cu scopul declarat de a promova cooperarea economică a statelor din reg

Vremea

București
acum

32°
mar.

17°/35°
mie.

17°/34°
joi

23°/37°
vin.

21°/35°
Iasi
acum

26°
mar.

17°/28°
mie.

16°/33°
joi

18°/27°
vin.

16°/30°
Constanta
acum

33°
mar.

18°/34°
mie.

16°/28°
joi

22°/31°
vin.

21°/25°
Cluj-Napoca
acum

29°
mar.

16°/30°
mie.

16°/31°
joi

20°/30°
vin.

18°/30°
Timisoara
acum

31°
mar.

16°/33°
mie.

16°/37°
joi

22°/39°
vin.

19°/34°