Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Primul scriitor de origine cubaneză recompensat cu Pulitzer a murit la 62 de ani

Publicat in Gandul, luni 14 octombrie 2013 ·

Oscar Hijuelos, care, în 1990, a devenit primul scriitor născut în Cuba recompensat cu premiul Pulitzer pentru ficţiune, a murit în Manhattan, New York, din cauza unui infarct. Scriitorul s-a prăbuşit pe teren în timpul unei partide de tenis, a precizat soţia sa, Lisa Marie Carlson.

Născut la New York din părinţi cubanezi, Oscar Hijuelos şi-a publicat primul roman, "Our House in the Last World", în 1983.

"The Mambo Kings Play Songs of Love", al doilea roman al său, spune povestea a doi fraţi cubanezi, ambii muzicieni, care se mută la New York la începutul anilor 1950 şi ajung să devină pentru scurtă vreme celebri, după ce apar în emisiunea "I Love Lucy".

Cartea a fost adaptată apoi într-un film produs în 1992, la Hollywood, în care rolurile principale au fost jucate de Antonio Banderas şi Armand Assante.

Printre celelalte romane de succes scrise de Oscar Hijuelos se numără volume precum "The Fourteen Sisters of Emilio Montez O'Brien" şi "Mr. Ives' Christmas".

În 2011 a publicat şi un volum de memorii, intitulat "Thoughts Without Cigarettes".

Oscar Hijuelos, care, în 1990, a devenit primul scriitor născut în Cuba recompensat cu premiul Pulitzer pentru ficţiune, a murit în Manhattan, New York, din cauza unui infarct. Scriitorul s-a prăbuşit pe teren în timpul unei partide de tenis, a precizat soţia sa, Lisa Marie Carlson.

Născut la New York din părinţi cubanezi, Oscar Hijuelos şi-a publicat primul roman, "Our House in the Last World", în 1983.

"The Mambo Kings Play Songs of Love", al doilea roman al său, spune povestea a doi fraţi cubanezi, ambii muzicieni, care se mută la New York la începutul anilor 1950 şi ajung să devină pentru scurtă vreme celebri, după ce apar în emisiunea "I Love Lucy".

Cartea a fost adaptată apoi într-un film produs în 1992, la Hollywood, în care rolurile principale au fost jucate de A

Articolul in Gandul >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Cum explică PSD absența de la congresul PNL, unde fiecare partid din coaliție e reprezentat / „Menținem o separare clară”

HotNews acum o ora
Reprezentați de la toate partidele din coaliție, inclusiv minorități, sunt prezenți la congresul PNL, cu excepția PSD, care, în ultima săptămână, a criticat măsurile fiscale anunțate de Ilie Bolojan. Partidul social democrat a transmis, pe grupul de

VIDEO Nicușor Dan, în aplauzele liberalilor, la ieșirea de la Congresul PNL. Ce a declarat președintele

HotNews acum 2 ore
După discursul în care a lăudat PNL-ul care „a mers în direcția corectă” când România a trecut printr-un moment dificil în urmă cu două luni, președintele Nicușor Dan a fost aplaudat la ieșirea din sala unde se desfășoară congresul. Nicușor Dan, car

Csoma Botond la Congresul PNL: Expresia „lasă că merge și așa” nu-și mai are locul

Mediafax acum 44 minute
Csoma Botond, reprezentantul UDMR, a transmis la Congresul Partidului Național Liberal că vechile atitudini nu mai funcționează. Reprezentantul UDMR a recunoscut că relația cu PNL este complexă, cu momente bune, dar și tensionate, variind de la cola

Modificarea Statutului PNL, ratificată la Congresul extraordinar al partidului

Ziua Constanta acum o ora
Congresul extraordinar al PNL a ratificat, sâmbătă, modificarea Statutului partidului, informează Agerpres. S-au înregistrat un vot împotrivă și două abțineri privind modificarea Statutului PNL, potrivit secretarului general interimar al liberalilor

Vine din nou canicula. Cod galben în şase judeţe şi în București. Valul de căldură se va extinde şi intensifica

HotNews acum 2 ore
ANM a emis o atenționare cod galben de caniculă care vizează, duminică, șase județe și Capitala. Meteorologii spun că de săptămâna viitoare căldura extremă va fi resimțită în mai multe zone din țară. Duminică, în intervalul orar 12 – 21, în judeţele

Nicuşor Dan a anunţat o conferinţă de presă, luni, la ora 10

News.ro acum o ora
Preşedintele României, Nicuşor Dan, a anunţat că, luni, la ora 10, va face o conferinţă de presă şi va răspunde la toate întrebările jurnaliştilor.

Nicușor Dan, la Congresul PNL: România are un VIITOR tangibil, peste 2-3 ani

Gandul acum o ora
Nicușor Dan le-a transmis mulțumiri liberalilor, pentru că „în urmă cu două luni, România a trecut printr-un moment dificil și PNL a mers pe direcția corectă”. Șeful statului a participat la Congresul Extraordinar al PNL, organizat sâmbătă. În opini

Ciprian Ciucu, despre o candidatură la Primăria Capitalei: Sper să am partidul cu mine

Gandul acum 2 ore
Pentru Ciprian Ciucu, susținerea PNL pentru o eventuală candidatură la Primăria Capitalei este „un pas esențial”. Întrebat dacă vicepreședinția PNL ar fi un prim pas către o candidatură la Primăria Capitalei, Ciprian Ciucu recunoaște că are emoții ș

Dacian Cioloș, despre momentul în care a fost refuzat de taximetrist la aeroportul Otopeni: „Situație absurdă”

HotNews acum 5 ore
Fostul premier Dacian Cioloș a reacționat public după ce presa a scris că a fost refuzat de un taximetrist la Aeroportul Henri Coandă, precizând că nu a depus nicio plângere împotriva șoferului și că, din punctul său de vedere, acesta nu este vinova

Congres PNL - Moşteanu (USR): Sunt doi oameni politici în jurul cărora putem construi momentul ăsta. Nicuşor Dan şi Ilie Bolojan au arătat prin tot ce au făcut în anii ăştia şi mai ales în ultimele luni că merită această încredere a populaţiei

News.ro acum 2 ore
Ministrul Apărării Naţionale, Ionuţ Moşteanu (USR), a afirmat, sâmbătă, la Congresul PNL, că sunt doi oameni politici în jurul cărora se poate construi în acest moment şi aceştia sunt preşedintele României, Nicuşor Dan şi premierul Ilie Bolojan. Moş

Vremea

București
acum

28°
sâm.

17°/32°
dum.

19°/35°
lun.

22°/37°
mar.

23°/38°
Iasi
acum

25°
sâm.

15°/30°
dum.

15°/31°
lun.

18°/35°
mar.

20°/33°
Constanta
acum

29°
sâm.

18°/29°
dum.

21°/28°
lun.

22°/29°
mar.

23°/30°
Cluj-Napoca
acum

23°
sâm.

13°/24°
dum.

14°/29°
lun.

18°/32°
mar.

19°/32°
Timisoara
acum

25°
sâm.

15°/29°
dum.

17°/35°
lun.

22°/37°
mar.

21°/36°