Greva este de avertisment. Cadrele din Sănătate au iniţiat procedurile de organizare a grevei generale pe 7 octombrie. Ea ar urma să aibă loc pe 2 noiembrie.
Leonard Bărăscu, preşedintele Federaţiei Sanitas, a anunţat că toţi salariaţii din Sănătate vor participa, de luni până miercuri, de pe 14 până pe 16 octombrie, la o grevă japoneză, purtând pe braţul drept o banderolă tricoloră. Decizia a fost luată având în vedere hotărârile luate de Consiliul Naţional întrunit pe 3 octombrie şi consultările din perioada 5-7 octombrie, precum şi discuţiile din cadrul Coaliţiei Profesioniştilor din Sănătate.
Procedurile de organizare a grevei generale au fost declanşate pe 7 octombrie.
Organizaţiile din Coaliţia Profesioniştilor din Sănătate vor participa pe 2 noiembrie, la ora 11.00, la un marş în Bucureşti, pe traseul Piaţa Constituţiei – Ministerul de Finanţe – Piaţa Victoriei.
Potrivit Mediafax, angajaţii din sistemul sanitar vor să declanşeze greva generală în noiembrie, cu asigurarea unei treimi din activitate.
Cadrele din Sănătate cer un buget de 6% din PIB, o legislaţie care să garanteze independenţa profesională a celor angajaţi în sistemul sanitar (public sau privat), o lege specială a salarizării şi consultarea reală a Coaliţiei profesioniştilor din sănătate pentru orice măsură ce priveşte funcţionarea sistemului. Ele mai solicită apărarea demnităţii profesionale, încetarea denigrării ei de autorităţi şi organizarea unităţilor medicale cu paturi pentru servicii prompte şi de calitate.
Angajaţii din sistemul sanitar au protestat în luna septembrie la sediile Ministerului Sănătăţii şi Ministerului Finanţelor.
Greva este de avertisment. Cadrele din Sănătate au iniţiat procedurile de organizare a grevei generale pe 7 octombrie. Ea ar urma să aibă loc pe 2 noiembrie.
Leonard Bărăscu, preşedintele Federaţiei Sanitas, a anunţat că