Filmul “City Island” e una dintre recomandările ZIUA de CLUJ pentru ediţia din acest an a Comedy Cluj .
O mână de clujeni au decis "să ia prânzul", marţi, la Cinematograful Florin Piersic. Nu, nu la cafeneaua-cofetărie din incinta cinemaului, ci în sala de proiecţii. Cine poate refuza o oră şi jumătate alături de Andy Garcia şi Julianna Margulies? Ideea le-a surâs chiar şi unor cupluri de clujeni trecuţi de a doua tinereţe. E încurajator să afli dovada romantismului la o astfel de vârstă.
"Prânzul " a constat aşadar într-un film independent, City Island (SUA, 2009), cu o distribuţie de excepţie: Andy Garcia, Julianna Margulies, Dominik García-Lorido, Steven Strait şi Ezra Miller. O producţie despre care nu se poate spune că atrage prin cine ştie ce "faze" sau "poante", nu e nici trist, nici vesel, nu portretizează vreo mare poveste de dragoste, ci narează cu bune şi rele viaţa de familie: certuri, discuţii în contradictoriu, pălăvrăgeli la cină, adolescenţa presărată cu comportamente bizare şi decizii pripite, secrete şi pasiuni - echivalentul unei pauze de la cotidian, iubire sinceră.
Măiestria filmului stă în jocul actoricesc al protagoniştilor: Garcia, care arată că poate străluci oricând şi pe o scenă de teatru, iar abilitatea de a trece dintr-o stare de spirit în alta e fascinantă; Margulies are un "rol-mănuşă" - de soţie când geloasă, când iubitoare, ba tăcută, ba veselă, dar mai ales nervoasă.
Pe scurt, în City Island este vorba despre Vince Rizzo (Andy Garcia), un familist, ofiţer de pază, care locuieşte de când se ştie în Bronx, şi care are un vis secret: să devină actor. Acest vis este atât de secret şi de ruşinos, încât Vince preferă să o facă pe soţia lui să creadă că are o aventură decât să-i spună că dispare în Manhattan să ia cursuri de actorie. De aici se iscă un adevărat şir de minciuni şi adevăruri pe jumătate d