Proiectul „V.E.R.D.E. pentru mediu, pentru toţi! ” va reuni un număr de 300 de tineri din judeţul Alba care se vor implica în diferite acţiuni care îi ajuta la îmbunătăţirea calităţii vieţiii. Acest proiect s-a conturat în urma iniţiativei tinerilor voluntari liceeni, studenţi şi absolvenţi ai Universităţii “1 Decembrie 1918 Alba Iulia”.
Până la data finalizării proiectului mai exact în data de 28 februarie 2014, echipa îşi propune promovarea alternativelor de petrecere a timpului liber într-un mediu curat şi sănătos cu scopul îmbunătăţirii calităţii vieţii a 300 de tineri din judeţul Alba.
În acest sens, membrii echipei de implementare au stabilit un număr de activităţi printre care Conferința de presă , Caravana „Choose your way, selecția participanților la workshop-ul „Despre importanța activităților de voluntariat în consolidarea unui stil de viață armonios și sănătos” și a activității „Un mediu mai curat, un viitor asigurat!” , workshopul „Despre importanța activităților de voluntariat în consolidarea unui stil de viață armonios și sănătos”. activitate în aer liber „Un mediu mai curat, un viitor asigurat!”. Crearea unei baze de date a tinerilor interesați în a milita pentru un mediu mai bun. Aceasta va fi disponibilă pe site-ul online și va fi în permanență actualizată; tinerii cuprinși, inițial, în această bază de date vor fi reprezentați de cei mai activi participanți din cadrul activităților anterioare.
De asemenea vor avea loc o campanie de promovare și selecție a tinerilor pentru atelierele de lucru „Mâini talentate” și workshopul „Incursiune în misterele moților și mocănimii munților Apuseni – despre tradiții, valori și obiceiuri românești”, atelier de lucru „Mâini talentate” – implementarea acestei activități se va face cu sprijinul partenerilor din cadrul Asociației „PRO Tinerețe”. Aceasta va consta în ateliere de lucru destinate tine