Lipsa alimentelor de pe vremea comunismului a dus la crearea unor cozi interminabile în faţa tuturor magazinelor din ţară. Deşi erau nesuferite, aceste cozi au fost subiectul multor bancuri şi legende urbane din acea perioadă.
Românii ştiu să facă haz de necaz. Acest lucru este valabil şi în cazul cozilor interminabile ce se creau în faţa magazinelor în timpul comunismului. Cu toate că stăteau ore în şir în picioare pentru a prinde o pâine sau o bucată de salam, românii au reuşit să facă glume şi pe seama cozilor. O astfel de glumă, sau legendă urbană, povestită şi de Mircea Badea în emisiunea sa, oferea o explicaţie pentru faptul că magazinele erau tot timpul goale pe vremea comunismului. Răspunsul găsit de sistem era acela că oamenii îşi făceau provizii de alimente şi, astfel, produsele din magazine erau insuficiente. Un reporter al TVR merge la un magazin şi îl vede pe un domn îmbrăcat elegant, la costum, cu părul grizonant ieşind cu două pungi de măsline. Reporterul merge la el şi îl întreabă de ce a cumpărat atât de multe. Acesta îi răspunde calm: "Mi le bag în c-r". Surprins, jurnalistul întreabă: "Cuum?". Răspunsul domnului este la fel de calm: "Una câte una".
Distanţa dintre magazine, cu un scop
Un alt banc apărut în acele vremuri explica motivul pentru care distanţa dintre magazinele alimentare era foarte mare: ca să nu se încurce cozile. "Ceauşescu cu nevasta în elicopter... Leana îi zice: «Uite, Nicule, se văd râurile!». Ceauşescu îi răspunde: «Nu, tu... sunt şoselele». În cele din urmă, pilotul intervine: «Nu, astea-s cozile!»".
Trăieşte experienţa împreună cu noi
Dacă vrei să trăieşti pe pielea ta o experienţă inedită, Editura Litera şi ziarul "ring" te invită astăzi, de la ora 17.00, la evenimenul "E coadă la carte!", ce va avea loc la Librăria Litera de pe Bdul Magheru nr. 8-10. Cei care