Scris de M. Hoster - Campioana României la rugby, RCM Timişoara, va avea cei mai mulţi jucători convocaţi la partidele test ale Naţionalei. Formaţia reprezentativă va juca împotriva celor din Tonga, Canada şi Fiji. Un număr de opt timişoreni au fost convocaţi, plus un alt fost jucător al echipei, plecat de curând în Ţara Galilor, Horaţiu Pungea.
Pe 9 noiembrie, naţionala va juca împotriva celor de la Tonga, pe 16 noiembrie cu Canada, pentru ca pe 23 noiembrie să primească vizita celor din Fiji.
Pentru cele trei teste, selecționerul Lynn Howells a apelat la nu mai puțin de opt jucători ai campioanei RCM Timișoara: Alexandru Țăruș, Eugen Căpățână, Otar Turashvili, Valentin Popârlan, Dorin Lazăr, Stelian Burcea, Valentin Calafeteanu și Cătălin Fercu. Lor li se adaugă un al nouălea jucător ce a participat activ la cucerirea celui de-al doilea titlu consecutiv pentru galben-albaștri la începutul acestei luni. E vorba despre pilierul Horațiu Pungea, cel ce a primit prima scrisoare de convocare din postura de component al galezilor de la Llanelli Scarlets, grupare participantă în Heineken Cup.
Cele trei partide vor avea loc la aceeași oră, 19:00, și vor fi transmise în direct de TVR 2 și online pe rugbytv.ro.