Falimentul Iniţiativa Grup SRL este un exemplu al modului în care au devalizat unii lideri de sindicat firmele constituite pentru a veni în sprijinul minerilor şi energeticienilor. Firma a fost înfiinţată în 2005 şi acţionari erau sindicate miniere, dar în scurt timp ea a fost trecută pe numele lui Cristea Fluerătoru. Administratorul judiciar al Iniţiativa Grup SRL explică felul în care în numai două luni Fluerătoru a vândut firmei fiicei sale, Anca Fluerătoru, mai multe maşini de lux la preţuri de nimic.
Falimentul Iniţiativa Grup SRL a fost deschis pe 9 august 2013, lichidator judiciar fiind desemnat Dijmarescu Ion- Fatu Cosmin Iulius.
Pentru cei care nu-şi mai aduc aminte cum a fost înfiinţară această firmă, SC Iniţiativa Grup SRL a apărut în 2005, având ca obiect principal activităţi de protecţie si gardă. Firma avea ca asociaţi Sindicatul P.T.E.S. Motru reprezentat prin Pantilie Petre, Sindicatul Minier de Subteran Mina Plostina reprezentat prin Paul Mergea, Sindicatul Dreptatea Motru reprezentat de Ion Buican şi 10% avea Sindicatul Salariaţilor din UEF Motru, reprezentat prin Cristian Avram Rădulescu. Preşedinte era Cristea Flueratoru, iar din conducere mai făceau parte Paul Mergea şi Petre Pantilie.
În următorii ani au fost mai multe schimbări în acţionariat. În 2006 Fluerătoru devine acţionar majoritar pentru că se retrag sindicatele Dreptatea Motru şi cel de la UEF Motru. Aceste două sindicate cesionează părţile sociale lui Flueratoru Cristea. În afacere rămân sindicatele P.T.E.S. Motru şi cel de la Mina Ploştina.
În 2008, printr-o hotărâre a dunării Generale a Acţionarilor se retrag şi cele două sindicate, P.T.E.S. Motru şi Sindicatul Minier de Subteran Mina Plostina. Şi acestea cesionează acţiunile lui Fluerătoru. El avea acum 70%, Pantilie Petre 15% şi Mergea Paul 15%. Prin aceeaşi hotărâre sediul firmei s-a mutat acasă la Flue