Sever Legian, un poliţist din Cluj-Napoca, îi cere premierului Victor Ponta, într-un memoriu, să fie eutanasiat de Ziua Naţională. El spune că recurge la acest gest fiindcă s-a săturat să-şi ceară în van dreptatea prin tribunale şi memorii trimise Ministerului de Interne, Poliţiei Române şi DNA-ului.
„Subsemnatul Legian Sever Vasile, domiciliat în municipiul Cluj-Napoca, ..., angajat al Secţiei Regionale de Poliţie Transporturi Cluj, prin prezentul memoriu vă solicit să-mi aprobaţi ,,EUTANASIEREA“ în data de 01.12.2013, de Ziua Naţională a României, în Piaţa Unirii din Cluj-Napoca, unde să aibă posibilitatea să vadă toţi clujenii unde ajunge un poliţist care şi-a făcut datoria punându-şi viaţa în pericol pentru a salva viaţa unui om.
Persoanele care vor vedea acel eveniment îşi vor da seama că trăiesc într-o ţară în care nu mai ai voie nici măcar să-ţi faci datoria la seviciu, deoarece ulterior poţi fi pedepsit de şefi, iar aceştei nu vor fi găsiţi vinovaţi niciodată deoarece în ţara noastră nu mai funcţionează nici o instituţie a statului.
Timp de 4 - 5ani nimeni nu mi-a făcut dreptate, nu s-a luat nicio măsură împotriva celor vinovaţi, deşi către Ministerul Afacerilor Interne am făcut mai multe memorii, dar răspunsul a fost întotdeauna acelaşi: nu este nimeni vinovat“, scrie poliţistul clujean Sever Legian în memoriul trimis prim-ministrului Victor Ponta.
Tot Sever Legian cerea, la începutul lunii octombrie, încurajat de cazul agentului de poliţie Sergiu Todea, ca membrii Corpului de Control al premierului să facă o anchetă şi în dosarul său.
Întrebat de ce recurge la un astfel de gest disperat, bărbatul spune că speră ca astfel să i se facă dreptate:
„Nu mi-e frică de moarte, nici de nimeni şi de nimic. Dacă se luau măsurile care ar fi trebuit în 2011 nu se ajungea aici. Am ajuns la concluzia că pe noi, agenţii de poliţie, nu ne