Maşini de lux, domenii impunătoare, case ce-ţi iau ochii şi acţiuni la firme care bat criza. Averile nu-s ale unor prosperi oameni de afaceri, ci ale unor directori de spitale, pentru care salariul prea mic de la stat fie nu contează, fie le aduce, ca prin minune, un trai de invidia.
Mai mulţi directori de spitale din Moldova surprid nu doar prin CV-uri pline de diplome şi funcţii, ci mai ales prin declaraţii de avere greu de explicat pentru un angajat la stat. Liste întregi cu terenuri, case de milioane şi investiţii substanţiale în afaceri care merg ca pe roate sunt doar câteva dintre avuţiile pe care cei care conduc marile spitale din ţară le-au adunat, de-a lungul anilor, ca simpli bugetari.
Nicolae Starciuc are, conform declaraţiei de venit pentru anul trecut, trei solde de la stat: salariul de manager al Spitalului Municipal de Copii „Valentin Ignatenco“, cel încasat, în calitate de conferenţiar, de la Universitatea de Stat de Medicină şi Farmacie (USMF) „Nicolae Testemiţanu“ şi pensia de vârstă. În total, doar din salarii, Starciuc a adunat, în 2012, 161.482 de lei, la care se adaugă alţi 37.335 de lei din pensie.
„DESPRE LEAFĂ NU POT VORBI“
La capitolul bunuri, doctorul Nicolae Starciuc a declarat că deţine pe numele său trei maşini, dintre care un Chevrolet, în valoare de 5.000 de dolari, primit ca donaţie, dar şi 18,66 hectare de terenuri agricole. În privinţa pământului, managerul de la Spitalul de Copii a făcut cea mai mare parte din achiziţie în septembrie 2005, când deţinea aceeaşi funcţie. „Am o livadă în satul Cupcui, din raionul Leova. A fost o investiţie a feciorului meu. El a finanţat această achiziţie. Despre salariul meu nu vă pot vorbi acum. Sunt ocupat“, a răbufnit Starciuc, în timp ce-şi explica provenienţa moşiei de la ţară.
Mihai Revenco, primarul din Cupcui, lămureşte, însă, lucrurile: „Livada lui Nicolae Star