Pentru că este un om informat (pe jumătate) şi îi place să fie la curent cu toate, consilierul local Daniel Moraru sacrifică orice. Inclusiv orele de muncă prestate la Spitalul Municipal Vulcan, pentru a verifica pe internet ce mai scrie presa locală, şi, mai ales, ce s-a mai postat pe Facebook. Şi dacă simte dumnealui că, pentru binele populaţiei pe care o reprezintă în Consiliul Local Uricani, trebuie să intervină cu comentarii şi like-uri, o face, doar are timp berechet.
Şi din postura de inginer la un spital municipal câtă treabă să ai? Mai ales la cât de prost este plătit şi dumnealui, ca orice lucrător la stat, adică cu 18.000 de lei pe an.
Acum, nu o fi domnul Moraru cel mai indisciplinat angajat la stat din câţi are spitalul din Vulcan, de uitat pe net se mai uită şi alţii, dar măcar au bunul-simţ să nu se dea de gol, postând pe reţelele de socializare tocmai la ora la care programul de lucru a început deja.
Domnul Moraru intră pe Facebook de la prima oră şi postează prima opinie la 8:10, apoi continuă. A intrat cu subsemnata în vorbă, tot pe Facebook, pe la ora 10, ca să facă o ironie ieftină faţă de materialul pe care l-am scris în ediţia de ieri a ZVJ. Pe imaginea alăturată se vede ora conversaţiei (9:13), imaginea printată de pe ecranul laptopului pe care l-am deschis din Germania, unde mă aflu în vizită, şi unde, se ştie, este o diferenţă de o oră faţă de ora României. Aşadar, să fi fost două ore de muncă asiduă pe Facebook pe banii statului? Sau Daniel Moraru a mai luat o pauză să mai muncească ceva, sau poate să-şi facă o cafea?
Partea proastă este că, deşi mai mereu postează online, Moraru nici măcar nu ştie să se informeze corect. De exemplu, din câte cunoaşte dumnealui, SMURD oferă servicii doar dacă are sediul într-o localitate, când ştie orice muritor că SMURD, ambulanţa, pompierii acoperă toate localităţil