Ministrul delegat pentru Ape şi Păduri, Lucia Varga, afirmă că în noul Cod Silvic s-au prevăzut şi "stimulente", astfel încât proprietarii de păduri, inclusiv cei privaţi, ar putea primi bani ca să le menţină, din vânzarea certificatelor de emisii de carbon.
"Apropo de proprietarii care-şi taie pădurea, eu le dau o veste foarte bună: pe lângă coerciţie, am venit şi cu o bonificaţie. Din anul 2015, estimăm, dacă Codul Silvic se aprobă în forma pe care am propus-o noi, că proprietarii de pădure pot beneficia de stimulente, pentru a nu-şi tăia lemnul, de bonificaţii. De unde banii? Din vânzarea certificatelor de (emisii de - n.r.) dioxid de carbon. Se întâmplă şi în ţările europene această valorificare a certificatelor, am propus, prin Codul Silvic, ca în urma vânzării acestor certificate, banii să fie daţi proprietarilor, tocmai pentru a-i stimula să menţină suprafaţa împădurită şi pentru a-i stimula totodată să extindă suprafaţa de pădure din România. Cine va avea resurse în viitor, va avea un trai decent. Or, lemnul este o resursă extrem de importantă", a spus Varga.
Aceasta a subliniat că e nevoie să ne gândim de pe acum la generaţiile viitoare şi să plantăm pădure, pentru ca, peste 70-100 de ani, "cineva să beneficieze" de aceste plantări de pădure.
Varga a arătat că, deocamdată, nu poate da mai multe detalii, legate de condiţiile în care s-ar putea acorda aceste "stimulente" sau de cuantumul acestora, întrucât a avut doar "o întâlnire informală" cu o companie care face astfel de evaluări şi în alte ţări europene.
"Am înţeles din discuţiile pe care le-am avut că şi în Germania şi în Austria se comercializează certificatele de dioxid de carbon. Iar decizia pe care noi trebuie s-o luăm prin Codul Silvic este ca din vânzarea acestor certificate să dăm bonificaţii pentru proprietarii de pădure", a spus ministrul.
Ea a precizat că de b