Aproape de oraşul clujean Dej se află satul Coplean care are, la marginea sa, Castelul Haller, numit şi castelul cu scoici datorită motivelor arhitectonice de la ferestre. Istoricii spun că este unul dintre cele mai romantice castele din judeţ.
La marginea satului Coplean se văd urmele unui castel somptuos din vremurile trecute: Castelul Haller.
Deşi se află pe lista monumentelor istorice de valoare pentru judeţul Cluj, construcţia arată jalnic în zilele noastre, cu părţi din zid inundate de urzici.
Castelul este o adevarată bijuterie arhitectonică lăsată în paragină. Restaurat în anii ’70, a fost distrus şi prădat de oamenii locului după Revoluţia din 1989.
În ciuda stării de degradare în care este, pe zidurile castelului se văd decoraţiile în stilul rococo, realizate de un celebru sculptor austriac, Anton Schuchbauer, foarte activ la Cluj în veacul al 18-lea.
Castelul a fost ridicat în secolul al XVIII-lea, în perioada 1725-1771, de Ioan Haller, guvernatorul Transilvaniei între anii 1734-1755. Construcţia poartă numele guvernatorului.
La fel ca şi în cazul bisericii de la Vad (judeţul Cluj), pentru construirea castelului au fost folosite materiale de construcţie provenite din ruinele castrului roman de la Căşeiu.
Castelul a fost ridicat pe locul unui mai vechi conac, are o lungime de 24,5 metri, cu o intrare marcată de şase coloane de piatră prevăzute cu capiteluri ionice. Coloanele susţin o terasă de 9,5 metri lungime şi 2,5 lăţime. Zidurile sunt masive, cu o grosime de un metru.
În dreptul intrării este o terasă sprijinită pe coloane cu capiteluri ionice, din piatra masivă. Tot din piatră s-au cioplit şi frumoasele ancadramente ale ferestrelor cu scoici în formă de evantai, motiv pentru care Castelul Haller e cunoscut şi sub denumirea „castelul cu scoici“.
Istoricul clujean Tudor Sălăgean spune c