Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Duster, pe locul 4 în topul celor mai bine vândute modele din Rusia

Publicat in Monitorul de Cluj, miercuri 13 noiembrie 2013 ·

Duster este pe locul al patrulea în topul celor mai bine vândute 25 de modele pe piaţa din Rusia, clasament în care Logan şi Sandero ocupă poziţiile 13 şi 14, potrivit datelor publicate miercuri de Asociaţia Companiilor Europene din această ţară.

În primele zece luni ale acestui an în Rusia au fost comercializate 68.163 de vehicule Duster, de peste două ori mai multe faţă de 33.930 de vehicule vândute în aceeaşi perioadă a anului trecut. La începutul acestui an Duster se afla pe poziţia a cincea între cele mai vândute 25 de modele din Rusia, scrie Mediafax.

În luna octombrie au fost vândute 7.737 de vehicule Duster, cu 16% mai multe comparativ cu intervalul similar din 2012.

Vânzările de autoturisme Logan au scăzut în perioada ianuarie-octombrie cu 17%, la 42.721 de unităţi, dar în octombrie au urcat cu 23%, la 4.380 de maşini.

Sandero a înregistrat un declin de 10% al livrărilor în primele 10 luni, la 36.106 unităţi, iar în octombrie vânzările s-au redus cu 1%, la 3.616 unităţi.

Duster, Logan şi Sandero sunt comercializate în Rusia sub brandul Renault.

Pe primele trei locuri s-au plasat în ordine modelele Granta (Lada), Solaris (Hyundai) şi New Rio (Kia).

Pe ansamblul pieţei, vânzările de autoturisme şi vehicule comerciale uşoare au scăzut cu 8% în octombrie, la 234.481 de unităţi, faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut. În primele 10 luni a fost înregistrat un declin de 7% al livrărilor, la 2.281.181 de vehicule.

Cel mai bine vândut brand în primele 10 luni a fost Lada, cu 380.852 de vehicule (-15%), urmat de Renault, cu 173.494 vehicule (+12%) şi Kia, cu 164.595 vehicule (+4%).

Grupul Renault deţinea la sfârşitul lunii octombrie o cotă de piaţă de 7,4% în Rusia, în creştere de la 6,4% în urmă cu un an.

Articolul in Monitorul de Cluj >>

Citeste si top 10 stiri de azi

FCSB a cucerit Supercupa României

Ziua Constanta acum 21 minute
Campioana României din sezonul 2024/2025, FCSB, și câștigătoarea Cupei României, CFR Cluj, s-au întâlnit astăzi, 5 iulie 2025, în meciul pentru Supercupa României. Partida s-a disputat pe stadionul Steaua din București și s-a încheiat cu succesul cu

Donald Trump recunoaşte că nu știe dacă poate opri războiul din Ucraina: „Asta este o afacere Biden. Încerc să o finalizez”

Adevarul acum o ora
Președintele Donald Trump a recunoscut că nu știe dacă va putea pune capăt războiului din Ucraina, deși în campania electorală promisese că va rezolva situaţia chiar din prima zi de mandat.

Cabană mistuită de foc, în zona Plaiul Foii - Zărnești

Adevarul acum 49 minute
O cabană din zona montană Plaiul Foii - Zărnești, județul Brașov, a fost cuprinsă de un incendiu puternic sâmbătă seară. Acţiunea de stingerea a focului este în desfăşurare.

Un copac a căzut peste o mașină în mers în Brașov. O RUPERE de nori a provocat inundații pe străzi, un autovehicul a fost blocat în apă

Gandul acum o ora
O ploaie torenţială care s-a abătut, sâmbătă după amiază, în zona municipiului Făgăraş din Braşov, provocând pagube materiale şi afectatând traficul rutier Mai mult, un arbore s-a prăbuşit peste un autoturism aflat în mers, străzi au fost acoperite

Accident aviatic în Austria. Patru morți după prăbușirea unui avion de mici dimensiuni

Adevarul acum o ora
Un avion de mici dimensiuni s-a prăbușit sâmbătă într-o zonă împădurită din vestul Austriei, provocând un incendiu care a cuprins pădurea din apropiere. Toate cele patru persoane aflate la bord, cetățeni germani, și-au pierdut viața în accident.

Ilie Bolojan este acuzat de un sindicat că a încasat, în 2007, „71 de salarii medii lunare” ca membru al unui comitet din Eximbank. „Asta alimentează acuzațiile de dublu standard”

HotNews acum 8 ore
Sindicatul Angajaților din Aparatul de Lucru al Guvernului susține că Ilie Bolojan, pe vremea când era secretar general al guvernului Tăriceanu, ar fi încasat aproape 74.000 de lei ca indemnizații primite în calitate de membru al Comitetului Intermi

O femeie din Iaşi a ajuns în stare critică la spital după ce a mâncat prea multe cireşe. Avertismentul medicilor

Adevarul acum 2 ore
O femeie din Iași a ajuns în stare critică la spital după ce a consumat o cantitate mare de cireșe. Medicii avertizează că pacienții dializați riscă complicații grave în sezonul fructelor, dacă nu respectă restricțiile alimentare.

Trump anunță că va începe în zilele următoare discuţiile cu China privind un acord pentru TikTok

HotNews acum o ora
Preşedintele american Donald Trump a anunțat că Statele Unite vor începe discuţiile cu China luni sau marţi, pentru a ajunge la un acord privind aplicaţia TikTok, deţinută de compania chineză ByteDance, transmite News.ro citând Reuters. „Cred că vom

FOTO-VIDEO. Incendiu la AFI Palace Cotroceni. Terasa mall-ului, cuprinsă de flăcări!

Ziua Constanta acum 8 ore
Un incendiu de proporții a izbucnit sâmbătă, 05 iulie, pe terasa mall-ului AFI Palace Cotroceni, situat pe Bulevardul Timișoara, Sector 6. Flăcările deschise și degajările dense de fum, vizibile la nivelul acoperișului de tip terasă, au alertat de u

Sorana Cîrstea, victorie spectaculoasă la Wimbledon: S-a calificat în optimile probei de dublu

Mediafax acum 2 ore
Aflată în ultimul an al carierei, Soranei Cîrstea nu mai pune accent pe câștiguri, în condițiile în care, de-a lungul timpului, a încasat peste 10 milioane de dolari, notează prosport.ro. La ediția din acest de la Wimbledon, ea a fost eliminată în p

Vremea

București
acum

26°
sâm.

20°/32°
dum.

19°/37°
lun.

24°/39°
mar.

23°/38°
Iasi
acum

23°
sâm.

17°/27°
dum.

20°/35°
lun.

18°/38°
mar.

20°/38°
Constanta
acum

21°
sâm.

20°/30°
dum.

19°/32°
lun.

22°/27°
mar.

21°/27°
Cluj-Napoca
acum

24°
sâm.

14°/30°
dum.

17°/33°
lun.

19°/37°
mar.

18°/35°
Timisoara
acum

26°
sâm.

16°/32°
dum.

18°/39°
lun.

20°/39°
mar.

19°/39°