Scris de A.S. - Oficialii Primăriei Timişoara spun că stăm mai bine în ceea ce priveşte calitatea aerului comparativ cu anii anteriori, dar rămân încă problemele generate de activitatea Continental. Primarul Nicolae Robu afirmă că n-a renunţat la planul de a vizita fabrica de anvelope din zona UMT, dar a constatat că în ultima perioadă nu mai sunt la fel de multe plângeri la adresa companiei.
„Calitatea aerului în Timişoara este cu adevărat mai bună, în pofida celor 70 de şantiere pe care le avem. Sunt deja şi documentele oficiale în acest sens. Timişoara nu mai este catalogată printre cele mai poluate oraşe din Europa, a ieşit din această sferă, acum sunt foarte puţine depăşirile (…) Suntem în zona cu poluare între limitele admise. Problema pe care continuăm să o avem este cu poluarea de la Continental şi vă asigur că noi insistăm şi în continuare pe lângă firma Continental să găsească soluţiile pentru a ne scuti de neplăcerile cauzate de mirosul produs de procesul de fabricaţie”, a declarat, vineri, Robu.
Edilul-şef al oraşului spune că vrea să vadă ce se întâmplă la fabrica producătoare de anvelope, dar că nu s-a deplasat încă la faţa locului, aşa cum anunţase că va face, pentru că în ultima perioadă „s-a întâmplat ca poluarea să fie mai redusă”, lucru pe care l-a dedus din faptul că… a scăzut numărul plângerilor venite de la oameni.
„Nu am fost. S-a întâmplat ca în ultima perioadă poluarea să fie mai redusă. Nu ştiu cauza. Sunt intervale de timp în care plângerile sunt mai multe, poate şi din cauză că aerul are acum altă compoziţie, altă temperatură, altă presiune, mişcările curenţilor de aer sunt diferite, nu ştiu explicaţiile, dar, în orice caz, în această perioadă nu au mai fost la fel de multe plângeri. Mai miroase, mi se mai semnalează că miroase, dar nu la fel de intens, şi nu mi se semnalează la fel de frecvent cum se întâmpla în vară