Dacă Iranul va reuşi să producă bomba atomică, atunci toate ţările din Orientul Mijlociu vor urma această cale, a avertizat preşedintele israelian Shimon Peres, într-un interviu publicat astăzi de săptămânalul francez Le Journal du Dimanche, în aceeaşi zi în care preşedintele Francois Hollande începe o vizită oficială în Israel. Sursa: Pressoffice.cornell.edu
“Lucrul de care ne-am convins este că dacă Iranul va fabrica o bombă atomică, toate ţările din Orientul Mijlociu vor dori să procedeze la fel", susţine Peres.
În acelaşi interviu, preşedintele israelian îşi manifestă aprecierea pentru poziţia fermă a Franţei la negocierile privind programul nuclear iranian, subliniind că presiunea asupra Teheranului trebuie menţinută pentru ca acesta să renunţe complet la programul nuclear. “Este adevărat că în Israel am apreciat cu adevărat poziţia de fermitate a Franţei faţă de Iran", a punctat preşedintele israelian.
Şi premierul israelian, Benjamin Netanyahu, a cerut Franţei, într-un interviu acordat săptămâna aceasta cotidianului Le Figaro, să nu-şi schimbe atitudinea la următoarea rundă de negocieri cu Iranul, pe data de 20 noiembrie. Oficiali de la Teheran au acuzat Franţa că, prin poziţia sa intransigentă, a provocat eşecul ultimei runde de negocieri de la Geneva dintre Iran şi Grupul 5+1 (alcătuit din SUA, Franţa, Marea Britanie, Rusia, China şi Germania).
Întrebat despre bănuială că Israelul deţine arme nucleare, Shimon Peres a răspuns, citat de Agerpres, că descurajarea nucleară trebuie evaluată “în funcţie de cel care deţine arme nucleare, pentru că dacă acesta are un comportament agresiv, sprijină terorismul şi dezvoltă o politică hegemonică, atunci există o problemă".
“Noi nu am spus niciodată că avem bomba atomică şi nu am ameninţat niciodată pe nimeni", a mai spus preşedintele israelian, menţinând linia ado