Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Primăria Iași a pus tunurile pe firma care construiește pasajul „Mihai Eminescu”. Amenzi drastice

Publicat in 7Est, luni 18 noiembrie 2013 ·

Cel mai mare şantier din Iaşi, cele mai multe probleme. Vorbim de construcţia pasajului subteran „Mihai Eminescu” din centrul oraşului. Din cauza siturilor arheologice descoperite în timpul lucrărilor dar şi din cauza conflictelor avute cu firma constructoare, municipalitatea ieşeană a fost nevoită să prelungească de mai multe ori termenul de finalizare a investiţiei.

Pasajul din centrul oraşului trebuia finalizat pe 16 noiembrie, aşa cum indică panorile ce anunţă lucrarea. Aleşii locali spun însă că termenul a fost fixat o lună mai târziu dar recunosc că nici atunci nu putem vorbi despre terminarea proiectului. „Cred că a fost o greșeală, termenul era de 16 decembrie”, a spus viceprimarul Mihai Chirica.

Sătui de praf şi mizerie, oamenii spera ca totuşi lucrările să fie gata anul viitor. În acest context, reprezentanţii Primăriei Iaşi spun că odată depăşit termenul din contract, firma ce execută lucrările va fi sancţionată.

„Penalizările sunt de 0,1 la sută pe zi pentru lucrările care nu au fost executate. Mai mult, scrisoarea de garanție bancară va fi executată de Primărie. Este vorba despre 1,2 milioane de euro”, a explicat viceprimarul.

Construcţia Pasajului din Fundaţie se ridică la peste 53 de milioane de lei, fonduri europene. Noul termen limită de finalizare a lucrărilor urmează de municipalitate în decembrie a fi stabilit dar cel mai probabil acesta va fi în luna aprilie 2014.

(Sursa: digi24.ro) Cel mai mare şantier din Iaşi, cele mai multe probleme. Vorbim de construcţia pasajului subteran „Mihai Eminescu” din centrul oraşului. Din cauza siturilor arheologice descoperite în timpul lucrărilor dar şi din cauza conflictelor avute cu firma constructoare, municipalitatea ieşeană a fost nevoită să prelungească de mai multe ori termenul de finalizare a investiţiei.

Pasajul din centrul or

Articolul in 7Est >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Premierul Ilie Bolojan, discuții cu omogul său ucrainean Denys Shmyhal

Mediafax acum 2 ore
Premierul Ilie Bolojan a avut marți seara discuții cu omologul său ucrainea Denys Shmyhal despre război și despre efectele regionale ale acestuia, dar și despre drepturile minorității române din Ucraina. Potrivit unui comunicat al Guvernului, cei do

Trump îl acuză pe Putin că vorbește „prostii” și ia în calcul noi sancțiuni. „Nu tratează cum trebuie ființele umane”

HotNews acum 3 ore
Președintele american Donald Trump l-a acuzat marți pe omologul său rus, Vladimir Putin, că vorbește „prostii” despre Ucraina, spunând că SUA va trimite Kievului mai multe arme ca să se apere, relatează AFP. Declarația liderului american a reflectat

Nicușor Dan, primele declarații despre numirea făcută la CCR. De ce l-a ales pe Dacian Cosmin Dragoș

HotNews acum 8 ore
Președintele Nicușor Dan a declarat, marți, că prin decizia de a-l nominaliza pe Dacian Cosmin Dragoș în funcția de judecător al Curții Constituționale a României (CCR) a dorit să își reafirme „angajamentul față de buna funcționare a autorităților p

Bolojan: Toate companiile de stat vor fi auditate. Cele care se vede cât se poate de clar din analize economice că au pierdere de ani de zile, trebuie pur şi simplu închise sau date în administrare privată

News.ro acum 3 ore
Premierul Ilie Bolojan a declarat, marţi seară, că toate companiile mari ale statului vor fi auditate, iar cele care au pierderi de ani de zile vor trebui închise sau date în administrare privată, pentru a nu mai rămâne pradă oamenilor care şi-au bă

Macron, primul lider european invitat în vizită de stat după Brexit, spune în Parlamentul de la Londra că Franţa şi Marea Britanie trebuie să protejeze ordinea mondială şi să pună capăt dependenţei de SUA şi China

News.ro acum 57 minute
Preşedintele francez Emmanuel Macron a declarat marţi, în Parlamentul de la Londra, că Marea Britanie şi Franţa trebuie să colaboreze pentru a contracara numeroasele ameninţări ce destabilizează lumea şi pentru a proteja Europa de „dependenţa excesi

Bolojan: În Justiţie, vârsta medie de pensionare este 48 de ani, pensia medie 5.000 de euro

BusinessMagazin acum 3 ore
Aceste lucruri nu mai pot continua pentru că sunt anormale şi le vom corecta, susţine premierul Ilie Bolojan, care spune că vârsta medie de pensionare în Justiţie este 48 de ani, iar pensia medie de 5.000 de euro.

Bolojan, replică pentru PSD, după ameninţările cu ieşirea de la guvernare: „E ușor să stai pe margine”

Adevarul acum 2 ore
În timp ce PSD sugerează că ar putea părăsi guvernarea, premierul Ilie Bolojan evită disputele publice și le amintește că „este foarte ușor să stai pe margine și să spui cum ar trebui făcut”.

Washingtonul vrea să interzică investitorilor chinezi să cumpere terenuri agricole americane

Mediafax acum 2 ore
SUA intenționează să „ia măsuri legislative și executive rapide pentru a interzice achiziționarea de terenuri agricole americane de către cetățeni chinezi și alți adversari străini”, a declarat secretara agriculturii Brooke Rollins în timpul unei co

Bărbat de 49 de ani, căzut de la etajul 3 al unui bloc din Timișoara

Press Alert acum o ora
Un bărbat în vârstă de 49 de ani a fost transportat de urgență la spital marți dimineața, după ce a căzut de la etajul 3 al unui imobil situat pe strada Mioriței din Timișoara, în Complexul Studențesc. Polițiștii Secției 2 Urbane au fost alertați în

Marius Tucă Show începe miercuri, 9 iulie, de la ora 20.00, live pe Gândul. Invitat: prof. univ. dr. Dan Dungaciu

Gandul acum 2 ore
Invitatul zilei este prof. univ. dr. Dan Dungaciu, analist, sociolog și geopolitician. Emisiunea poate fi urmărită live pe Facebook și pe canalul de YouTube Gandul. ”Tineți aproape!”

Vremea

București
acum

29°
mie.

16°/33°
joi

14°/28°
vin.

16°/29°
sâm.

18°/32°
Iasi
acum

27°
mie.

17°/31°
joi

15°/22°
vin.

13°/26°
sâm.

14°/29°
Constanta
acum

22°
mie.

21°/30°
joi

16°/28°
vin.

18°/24°
sâm.

20°/27°
Cluj-Napoca
acum

18°
mie.

13°/23°
joi

13°/18°
vin.

13°/20°
sâm.

11°/24°
Timisoara
acum

18°
mie.

11°/18°
joi

14°/26°
vin.

13°/25°
sâm.

13°/30°