Cozmin Guşă, omul care controlează postul Realitatea TV, alături de omul de afaceri Maricel Păcurariu, i-a răspuns lui Sorin Ovidiu Vântu, care d Sursa: LIBERTATEA
Avocatul lui SOV susţinea că Realitatea TV ar fi revenit în mâinile clientului său, în urma unei decizii a Curţii de Apel Bucureşti.
„Nu am intenția să păstrez Realitatea TV. Vreau să o listez la bursă și să o pun în vânzare”, afirma, la sfîrșitul săptămânii trecute, omul de afaceri Sorin Ovidiu Vântu. Astăzi, Cozmin Guşă i-a dat replica, scrie site-ul "reportervirtual.ro".
„Glumind, as zice ca daca SOV se ia atat de in serios cu ce zice, il asteptam saptamana asta sa plateasca salariile angajatilor... Revenind, varianta SOV poate fi credibila doar pentru cei ce nu cunosc deloc subiectul sau pentru cei care au uitat ca Elbahold a fost vanduta de catre SOV firmei Strategies Research Investements SRL printr-o tranzactie anuntata public si necontestata nici de catre el, nici de catre altcineva. Din punctul asta de vedere, Vantu se crede din nou in scenariul tranzactiei sale cu Elan Schwartzenberg, cand a anuntat public ca nu mai e proprietar pentru ca, mai apoi , sa revina sa ne informeze ca a pacalit publicul", a spus Guşă.
"Lucrurile stau total diferit in cazul nostru, iar varianta corecta este urmatoarea: SOV a vandut Elbahold, cedand controlul asupra PSV Company SA, ce se afla in insolventa, printr-o tranzactie negociata si parafata intre el si partenerul meu Maricel Pacuraru. Surpriza a venit dupa o perioada scurta de timp, cand Maricel a descoperit ca, inainte de tranzactia cu noi, SOV cedase proprietatea asupra offshore-ului ce detinea Elbahold catre Liviu Luca, care era adevaratul proprietar (asa cum s-a consemnat si in rechizitoriul dosarului PSV, intocmit de catre Laura Codruta Kovesi!)", a adăugat acesta.
"In consecinta, partenerul meu a negoc