Organizația Femeilor Social Democrate (OFSD) Suceava a organizat, la sfârşitul săptămânii trecute, dezbaterea „În siguranță, Împotriva Violenței”, care a avut ca scop adoptarea unei rezoluții pentru sprijinirea „Convenției asupra Prevenirii și Combaterii Violenței împotriva Femeilor și a Violenței Domestice”.
Purtătorul de cuvânt al OFSD Suceava, Ioana Maftei, a anunţat că în cadrul acestui eveniment, femeile din PSD Suceava și-a luat obligația să întreprindă toate acțiunile legale și politice care le stau în putere pentru a accelera procesul de semnare și de ratificare de către România a acestei convenţii.
La dezbaterea organizată de femeile din PSD Suceava au fost prezenţi europarlamentarul PSD Minodora Cliveti, președintelui PSD Suceava, Cătălin Ioan Nechifor, vicepreședintele OFSD, Doina Drețcanu, senatorul PSD Neculai Bereanu, purtătorul de cuvânt al IPJ Suceava, Ionuț Epureanu, şeful Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității din cadrul IPJ Suceava, Ileana Iacob, şeful Direcţiei de Asistenţă Socială Suceava, Ionuț Adomniței, președintele "Salvați Copiii" Suceava, Camelia Iordache, psihologul din cadrul Liceului Militar Câmpulung Moldovenesc, Iulia Adamciuc, avocatul Doina Odocheanu și un reprezentant din partea Primăriei Suceava, Narcisa Marchitan.
Femeile din PSD vor organiza o campanie de informare pentru prevenirea violenţei împotriva femeilor
În cadrul discuţiilor, preşedintele OFSD Suceava, Oana Pintilei, a atras atenţia că în momentul de faţă cotele violenței împotriva femeilor sunt alarmante, iar măsurile care se iau împotriva acestui fenomen sunt extrem de lente. „Prin acest eveniment, OFSD Suceava a transmis mai departe informații cu privire la violența de acest tip și a adus la cunoștință societății civile că există un act internațional care apără drepturile femeilor abuzate, și anume Convenția asupra Pre