În urma unei analize realizate de Guvern împreună cu primăriile și Oficiul de Cadastru și Publicitate Imobiliară Alba, aproximativ 5.000 de imobile din județul Alba, situate de-a lungul autostrăzii Sebeș-Turda vor fi afectate de construcție și vor intra la exproprieri. Este vorba despre terenuri agricole în cea mai mare parte și câteva clădiri: două case de locuit în Oarda de Jos și, posibil, câteva hale în zona Aiud.
Aproape 5.000 de imobile (terenuri și clădiri), din 13 localităţi situate în judeţele Alba şi Cluj Imobilele vor fi afectate de lucrările de construcţie a autostrăzii Sebeş-Turda (70 km), urmând ca statul, prin Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale (CNADNR), să plătească despăgubiri persoanelor care vor fi expropriate. Autostrada va trece prin Sebeş, Alba Iulia, Ciugud, Sîntimbru, Galda de Jos, Teiuş, Aiud, Radeşti, Mirăslău, Unirea, Moldoveneşti, Mihai Viteazu şi Călăraşi.
Pentru a afla cât vor costa exproprierile pentru construcţia autostrăzii Sebeş-Turda, loturile 1,2,3 şi 4, CNADNR va încheia un contract cu o firmă specializată ai cărei evaluatori vor trebui să analizeze fix 4.978 de imobile situate pe traseul autostrăzii.
Evaluatori autorizaţi ai Asociaţiei Naţionale a Evaluatorilor Autorizaţi din România (ANEAR) vor realiza rapoarte de evaluare ale imobilelor afectate de lucrările de construcţie a autostrăzii pentru stabilirea valorii despăgubirilor pe care statul urmează să le achite proprietarilor. Aceasta se va face potrivit Legii nr. 255/2010 privind exproprierea pentru cauză de utilitate publică şi Hotărârii Guvernului nr. 53/2011 privind normele metodologice de aplicare a Legii nr. 255/2010, se arată în documentaţia aferentă contractului de prestări servicii de evaluare a imobilelor pe care vrea să îl semneze CNADNR.
Cercetarea se va face la fața locului, experţii vor merge pe coridoarele de exproprie