* Orange şi Vodafone "atacă" RCS-RDS şi Romtelecom de la anul?
Schimbările de pe piaţa media de la anul ar putea fi mult mai spectaculoase decât par la prima vedere. Astfel, odată cu lansarea în vara acestui an a Orange TV, a devenit o certitudine că cel mai mare operator de telefonie mobilă din ţara noastră pregăteşte "surprize" din acest punct de vedere. Una foarte probabilă face referire la eventuala participare a Orange la licitaţia privind drepturile TV ale Ligii I la fotbal din 2014.
De partea cealaltă, Vodafone poate da o adevărată lovitură pe piaţa media din ţara noastră dacă zvonurile privind achiziţionarea UPC se adeveresc. Astfel, odată cu acceptul dat de grupul american Verizon Communications, de a prelua participaţia de 45% deţinută de Vodafone la societatea lor mixtă din SUA, piaţa a început să freamăte cu privire la informaţiile conform cărora grupul britanic Vodafone ar urma să achiziţioneze Liberty Global (UPC), cea mai mare companie de cablu din Europa. În urma tranzacţiei dintre Verizon şi Vodafone, care ar urma să fie finalizată în primul trimestru al anului viitor, compania britanică va primi suma de 130 miliarde de dolari, dintre care 58,9 miliarde de dolari vor fi bani peşin, ceea ce a întărit zvonurile în rândul analiştilor telecom cum că Vodafone va încerca să intre pe piaţa cablului TV prin achiziţionarea Liberty Global, companie deţinută de miliardarul american John Malone. Liberty Global este cea mai mare companie de cablu din Europa, cu 25 de milioane de clienţi în 15 ţări, printre care şi România.
O posibilă astfel de tranzacţie ar învolbura şi mai mult apele în ceea ce priveşte piaţa comunicaţiilor din România. Odată cu achiziţionarea UPC de către Vodafone în România, s-ar crea concurenţă la cel mai înalt nivel între compania britanică, RCS-RDS, Romtelecom şi Orange TV.
Iulian Comănescu, analist media, vede plauz