Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Funeralii Nelson Mandela: Ceremonie de rămas bun organizată de către Congresul Naţional African

Publicat in Ziua de Cluj, sâmbătă 14 decembrie 2013 ·

Sicriul lui Nelson Mandela, învelit în steagul Africii de Sud, a fost transferat sâmbătă dimineaţa pe un aeroport militar în apropiere de Pretoria, în cadrul unei ceremonii organizate de către Congresul Naţional African (ANC), transmise în direct.

Sicriul cu corpul neînsufleţit al eroului luptei împotriva regimului de apartheid, care urmează să plece pe ultimul drum către locul natal al fostului preşedinte culoare, în provincia Eastern Cape, în sudul ţării, a fost scos cu grijă din dric, potrivit postului public SABC2. Mandla, cel mai în vârstă dintre nepoţii lui Mandela, a stat la căpătâiul defunctului, potrivit tradiţiei.

Membri de cel mai înalt rang din cadrul partidului pe care Mandela l-a condus la putere în 1994 erau prezenţi, inclusiv succesorii acestuia Thabo Mbeki (1999-2008) şi Jacob Zuma (din 2009), dar şi soţia fostului lider, Graca Machel, în vârstă de 68 de ani, şi fosta soţie a acestuia, Winnie Madikizela-Mandela, vizibil afectate.

Ceremonia a fost gravă, de reculegere religioasă, rezervată unui adevărat "areopag" de activişti în culorile galben-verde ale ANC, activişti comunişti (SAPC), sindicalişti în roşu şi foşti veterani ai luptei împotriva segregării rasiale, ca pastorul american Jesse Jackson. Decedat la Johannesburg pe 5 decembrie, la vârsta de 95 de ani, înconjurat de membri ai familiei, Nelson Mandela urmează să fie înmormântat duminică în cavoul familiei, la Qunu, satul în care şi-a petrecut copilăria, punctul culminant al celor zece zile de doliu naţional, în care au avut loc numeroase ceremonii populare.

În decurs de trei zile, aproximativ 100.000 de sud-africani s-au înclinat în faţa catafalcului expus la Pretoria, unii, nerăbdători, forţând barajele poliţiei vineri pentru a-şi lua bun rămas de la eroul lor.

Articolul in Ziua de Cluj >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Nicușor Dan, primele declarații despre numirea făcută la CCR. De ce l-a ales pe Dacian Cosmin Dragoș

HotNews acum 12 ore
Președintele Nicușor Dan a declarat, marți, că prin decizia de a-l nominaliza pe Dacian Cosmin Dragoș în funcția de judecător al Curții Constituționale a României (CCR) a dorit să își reafirme „angajamentul față de buna funcționare a autorităților p

Premierul Ilie Bolojan, discuții cu omogul său ucrainean Denys Shmyhal

Mediafax acum 5 ore
Premierul Ilie Bolojan a avut marți seara discuții cu omologul său ucrainea Denys Shmyhal despre război și despre efectele regionale ale acestuia, dar și despre drepturile minorității române din Ucraina. Potrivit unui comunicat al Guvernului, cei do

Bolojan: În Justiţie, vârsta medie de pensionare este 48 de ani, pensia medie 5.000 de euro

BusinessMagazin acum 7 ore
Aceste lucruri nu mai pot continua pentru că sunt anormale şi le vom corecta, susţine premierul Ilie Bolojan, care spune că vârsta medie de pensionare în Justiţie este 48 de ani, iar pensia medie de 5.000 de euro.

Trump îl acuză pe Putin că vorbește „prostii” și ia în calcul noi sancțiuni. „Nu tratează cum trebuie ființele umane”

HotNews acum 7 ore
Președintele american Donald Trump l-a acuzat marți pe omologul său rus, Vladimir Putin, că vorbește „prostii” despre Ucraina, spunând că SUA va trimite Kievului mai multe arme ca să se apere, relatează AFP. Declarația liderului american a reflectat

Bolojan, replică pentru PSD, după ameninţările cu ieşirea de la guvernare: „E ușor să stai pe margine”

Adevarul acum 6 ore
În timp ce PSD sugerează că ar putea părăsi guvernarea, premierul Ilie Bolojan evită disputele publice și le amintește că „este foarte ușor să stai pe margine și să spui cum ar trebui făcut”.

Cine este Dragoș Hotea, consilierul pe probleme externe al premierului Ilie Bolojan

HotNews acum 9 ore
Dragoș Hotea are o experiență de peste 18 ani în domeniul politicii externe și al promovării drepturilor omului, a scris Guvernul în comunicatul prin care a anunțat, marți, că diplomatul va prelua responsabilitățile de consilier al prim-ministrului

Marius Tucă Show începe miercuri, 9 iulie, de la ora 20.00, live pe Gândul. Invitat: prof. univ. dr. Dan Dungaciu

Gandul acum 6 ore
Invitatul zilei este prof. univ. dr. Dan Dungaciu, analist, sociolog și geopolitician. Emisiunea poate fi urmărită live pe Facebook și pe canalul de YouTube Gandul. ”Tineți aproape!”

Bolojan: Toate companiile de stat vor fi auditate. Cele care se vede cât se poate de clar din analize economice că au pierdere de ani de zile, trebuie pur şi simplu închise sau date în administrare privată

News.ro acum 7 ore
Premierul Ilie Bolojan a declarat, marţi seară, că toate companiile mari ale statului vor fi auditate, iar cele care au pierderi de ani de zile vor trebui închise sau date în administrare privată, pentru a nu mai rămâne pradă oamenilor care şi-au bă

BNR menține dobânda cheie la 6,50% pe an. Deciziile Consiliului de administraţie

Ziua Constanta acum 13 ore
Consiliul de Administrație al Băncii Naționale a României a decis, marți, 08 iulie, să mențină rata dobânzii de politică monetară la nivelul de 6,50% pe an, informează banca centrală printr-un comunicat. Rata anuală a inflației s-a menținut în april

Ridicări auto - 9 iulie 2025

Buna ziua Brasov acum o ora
Prin prezenta, Primăria Municipiului Braşov aduce la cunoştinţă publică, faptul că vehiculele cu următoarele caracteristici: - Auto Nr. FN, Marca BMW, Culoare roşu, Proprietar necunoscut, locul unde a fost găsită str. Dimitrie Cantemir nr. 3 -9; - A

Vremea

București
acum

23°
mie.

16°/33°
joi

14°/28°
vin.

17°/29°
sâm.

18°/31°
Iasi
acum

20°
mie.

20°/28°
joi

16°/22°
vin.

13°/24°
sâm.

14°/28°
Constanta
acum

21°
mie.

21°/30°
joi

16°/29°
vin.

18°/24°
sâm.

20°/26°
Cluj-Napoca
acum

18°
mie.

13°/22°
joi

12°/15°
vin.

11°/20°
sâm.

11°/24°
Timisoara
acum

16°
mie.

13°/18°
joi

14°/24°
vin.

14°/25°
sâm.

13°/28°