Comerțul și transportul ilegal de pomi de Crăciun continuă în această perioadă în Alba, în ciuda eforturilor oamenilor legii de a-l împiedica. Încă un „lot” de brazi și molizi, în valoare de aproape 700 lei, a fost confiscat de polițiști vineri, în cadrul acțiunii „Scutul Pădurii 2013”, de combatere a evaziunii fiscale și a tăierilor ilegale de pomi.
În data de 13.12.2013 între orele 14.00-18.00 lucrători din cadrul subunităţii şi ai Secţiei 9 Poliţie Rurală Câmpeni, împreună cu reprezentanţi ai Ocolului Silvic Valea Arieşului, au acţionat în baza planului comun” SCUTUL PĂDURII 2013” şi, în trafic, au identificat două persoane care transportau pomi de Crăciun fără a avea asupra sa documente legale de provenienţă.
Astfel, a fost identificat Ş.A.I. de 33 de ani, din comuna Avram Iancu, judeţul Alba, în timp ce transporta pe DJ 762, cu un autoturism, un număr de 22 pomi specia brad, în valoare de 440 lei, fără a avea asupra sa documente legale de provenienţă a acestora.
În cadrul aceleaşi acţiuni a fost identificat şi M.D. de 25 de ani, domiciliat în oraşul Câmpeni, judeţul Alba, în timp ce transporta pe str. Revoluţiei 1848 din oraşul Câmpeni, cu un atelaj hipo, un număr de 18 pomi specia molid, în valoare de 230 lei, fără a avea asupra sa documente legale de provenienţă a acestora.
Cele două persoane au fost sancţionate contravenţional conform Legii 171/2010, iar pomii de Crăciun au fost confiscaţi şi predaţi Ocolului Silvic Valea Arieşului spre valorificare.
URL scurt: http://alba24.ro/?p=260123
Comerțul și transportul ilegal de pomi de Crăciun continuă în această perioadă în Alba, în ciuda eforturilor oamenilor legii de a-l împiedica. Încă un „lot” de brazi și molizi, în valoare de aproape 700 lei, a fost confiscat de polițiști vineri, în cadrul acțiunii „Scutul Pădurii 2013”, de combatere a evaziunii fiscale și a tăierilor ilegale