Un jandarm dâmboviţean în vârstă de 35 de ani, cu o alcoolemie de 1,01 mg / litru în aerul expirat, a ajuns la spital împreună cu doi prieteni după ce a pierdut controlul volanului maşinii pe care o conducea. Autoturismul a părăsit carosabilul, a lovit un cap de pod şi s-a oprit într-un gard, răsturnându-se. Accidentul a avut loc în oraşul Titu.
Autovehiculul a fost grav avariat în urmă accidentului, iar medicii spun că cei trei răniţi sunt în stare stabilă, în afară oricărui pericol.
“Avea viteză mare. În jur de 120 la oră avea. Pe mine m-a luat din Titu, la ocazie”, ne-a povestit unul dinstre pasagerii care se aflau în maşina jandarmului.
Maşina condusă de jandarm nu aparţine instituţiei unde lucrează, iar lucrătorul IJJ Dâmboviţa nu era în timpul programului în momentul producerii accidentului. Bărbatul de 35 de ani şi prietenii săi se întorceau spre case de la un club din oraşul Titu, moment în care jandarmul băut nu a mai putut controla maşină care a ieşit de pe carosabil şi a avariat un cap de pod şi gardul împrejmuitor al unei gospodarii.
“Important este că ei au scăpat cu viaţă, nu că mi-au distrus mie gardul. Am auzit zgomotul puternic şi am ieşit afară. Am sunat prima dată la 112. Am oprit două maşini pentru ajutor. Am deconectat bateria. Important este că nu a murit nimeni”, a spus Florin Ştefan, proprietarul gardului.
Cei trei au ajuns la Spitalul Judeţean de Urgenţă din Târgovişte pentru investigaţii şi tratament, medicii confirmând că sunt în afară oricărui pericol.
Jandarmul este cercetat penal pentru conducere sub influenţa băuturilor alcoolice şi vătămare corporală din culpă. Ancheta în acest caz continuă, iar reprezentanţii Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Dâmboviţa urmează să fie informaţi despre faptul că angajatul instituţiei este cercetat penal. Angajatul MAI este