Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Bucătarii cei mici au învăţat să facă turtă dulce pentru Moş Crăciun

Publicat in Adevarul, marți 17 decembrie 2013 ·

Pentru prima dată, organizatorii târgului bistriţean de Crăciun au organizat evenimente pentru cei mici, menite să îi aducă mai aproape de spiritul sărbătorilor de iarnă. O serie de ateliere de creaţie i-au ajutat pe prichindei să înveţe să facă decoraţiuni pentru brad şi chiar turtă dulce.

Anul acesta organizatorii târgului de Crăciun bistriţean au pus la punct o căsuţă, unde prichindeii au fost invitaţi să stea de vorbă cu Moşul, să îi scrie o scrisoare şi chiar să participe la ateliere de creaţie.

Printre acestea s-au numărat ateliere de origami, pictură, quilling, confecţionare de globuri din polistiren, decoraţiuni croşetate pentru brad, „tehnica şerveţelului” sau turtă dulce. Toate obiectele sau bunătăţile realizate în cadrul atelierelor au putut fi luate acasă de cei mici.

Cei mici au fost ajutaţi de bucătarul Moşului, care a pus la copt creaţiile din turtă dulce

„Alături de «Căsuţa lui Moş Crăciun» şi cu atelierele de creaţie ne-am inspirat din ceea ce am văzut în Elveţia. Ne-am gândit că ar fi un bun prilej să-i atragem pe copii să facă lucruri interesante. Cu ocazia asta, în primul rând socializează şi sunt fericiţi, am văzut asta la ateliere, când copiii au venit şi mi-au spus: «Suntem atât de fericiţi aici»“, precizează organizatorii.

Copiii au avut la dispoziţie forme şi aluat pentru turtă dulce

Zeci de prichindei şi-au pus duminică şorţuleţul în Căsuţa lui Moş Crăciun şi s-au apucat de gătit. Folosindu-se de aluat şi diverse forme au făcut iepuraşi, maşini, inimioare sau flori din turtă dulce.

Formele din aluat au fost mai apoi luate de bucătarul Moşului care le-a pus la copt. După ce s-au copt, bucătarii cei mai mici au avut sarcina să orneze turta dulce cu glazură albă. Dacă unii au ales să îşi ducă „arta“ gastronomică acasă, să-şi încânte părinţii cu ea, alţii nu au mai avut răbdare şi au

Articolul in Adevarul >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Sorin Grindeanu acuză „USR că plagiază fără rușine amendamentele PSD și se mai și laudă cu asta”. Ce a spus despre reducerea subvenției pentru partide

HotNews acum o ora
Președintele interimar al PSD, Sorin Grindeanu, i-a acuzat pe cei din USR că au „pornit pe calea plagiatului” și susține că „parlamentarii social-democrați sunt cei care au propus, de fapt, reducerea cu 40% a subvenției alocate partidelor politice”.

Marius Tucă Show începe marți, 8 iulie, de la ora 20.00, live pe Gândul. Invitat: Liviu Dragnea

Cancan acum 43 minute
Invitatul zilei este Liviu Dragnea, fost lider al PSD. Emisiunea poate fi urmărită live pe Facebook și pe canalul de YouTube Gandul. ”Tineți aproape!”

Trump anunță tarife de 25% pentru Japonia și Coreea de Sud. Avertismente transmise prin scrisori oficiale

HotNews acum o ora
Președintele Donald Trump a anunțat luni că Statele Unite vor impune o taxă vamală de 25% pentru importurile din Japonia și Coreea de Sud, începând cu 1 august. Liderul de la Casa Albă a prezentat astfel primele două scrisori adresate partenerilor c

Fostul ministru rus al transporturilor Roman Starovoit, demis de Vladimir Putin, a fost găsit împușcat

Ziua Constanta acum 4 ore
Fostul ministru rus al transporturilor Roman Starovoit s-a sinucis prin împușcare, anunță luni publicația Izvestia, preluată de Reuters, citată de Agerpres. Președintele rus Vladimir Putin îl destituise luni pe Starovoit printr-un decret, la puțin p

Von der Leyen a vorbit cu Donald Trump. „UE a rămas fermă” / Detalii din discuției, făcute publice

HotNews acum 8 ore
Von der Leyen, președinta Comisiei Europene, a discutat, duminică, cu președintele Donald Trump despre comerț și speră să ajungă la un acord până pe 9 iulie, potrivit The Guardian. Purtătorul de cuvânt al Comisiei Europene, Stefan de Keersmaecker a

Șoc în politica franceză: un deputat proeminent de dreapta s-a sinucis

Adevarul acum 33 minute
Un om politic de dreapta, cunoscut pentru verticalitatea și convingerile sale, a fost găsit spânzurat în locuința sa din Anet. Clasa politică franceză este în doliu.

De ce spune un lider PPE că moțiunea de cenzură împotriva Ursulei von der Leyen inițiată de eurodeputați români „nu e un lucru bun”

HotNews acum 2 ore
Faptul că inițiatorii moțiunii de cenzură împotriva Comisiei Europene sunt europarlamentari aleși în România nu este un lucru bun, pentru că țara noastră este inevitabil asociată cu un demers antieuropean, a declarat luni, la Strasbourg, eurodeputat

Bolojan: Le cer românilor puțină răbdare

Mediafax acum o ora
„Eu nu le cer românilor nici să ne cauționeze, nici să ne acorde încrederea, eu le cer puțin în răbdare, pentru că nu va dura mult timp și o să se convingă dacă acest guvern va lua deciziile care țin de dreptatea socială”, spune premierul Ilie Boloj

George Simion anunță moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan în ziua în care Cabinetul își asumă pachetul de măsuri fiscale

HotNews acum 8 ore
George Simion a anunțat, luni, că AUR va depune o moțiune de cenzură împotriva Guvernului condus de Ilie Bolojan. Tot astăzi, Cabinetul își asumă răspunderea pentru primul pachet de măsuri fiscale, care, printre altele, crește TVA. Într-o postare pe

Guvernul Bolojan și-a angajat răspunderea în Parlament pe primul pachet fiscal. Precizările premierului

Ziua Constanta acum 5 ore
Guvernul Bolojan și-a angajat luni răspunderea în Parlament pe primul pachet fiscal pentru reducerea deficitului. Ședința plenului Parlamentului se desfășoară cu prezență fizică și online. Premierul Ilie Bolojan a transmis în urma ședinței de plen.

Vremea

București
acum

29°
lun.

22°/38°
mar.

21°/38°
mie.

17°/35°
joi

15°/26°
Iasi
acum

31°
lun.

20°/37°
mar.

23°/38°
mie.

19°/31°
joi

15°/22°
Constanta
acum

23°
lun.

21°/31°
mar.

21°/30°
mie.

22°/27°
joi

17°/27°
Cluj-Napoca
acum

27°
lun.

19°/34°
mar.

18°/41°
mie.

14°/21°
joi

12°/18°
Timisoara
acum

23°
lun.

20°/35°
mar.

18°/36°
mie.

13°/19°
joi

11°/24°