Consilierul general PDL Mircea Raicu a declarat miercuri, înaintea şedinţei CGMB, că prin proiectul de rectificare bugetară sunt obligaţi să taie 648 de milioane de lei, întrucât la începutul anului bugetul municipalităţii a fost umflat prin "estimarea dezastruoasă a veniturilor".
"Astăzi suntem obligaţi ca, la sfârşitul anului 2013, să tăiem nu mai puţin de 648 de milioane de lei, adică peste 147 de milioane de euro, din cauza politicii dezastruoase de umflare a veniturilor, care-i permitea primarului general să facă la începutul anului cheltuielile care-l interesau, pentru ca apoi, în decembrie, constatând că nu s-au realizat veniturile, să oblige Consiliul General la o rectificare bugetară în minus", a spus Mircea Raicu.
Potrivit lui Raicu, rectificările în minus înseamnă de fapt tăieri ale bugetului, mai ales în zona investiţiilor şi a serviciilor publice, respectiv furnizarea de căldură şi transport.
"Din cauza subfinanţării, a falimentului RATB, autobuzele circulă în sezonul rece fără să fie dotate cu cauciucuri de iarnă", a mai spus Mircea Raicu, precizând că regia de transport public închide anul cu datorii de peste 67 de milioane de lei.
Consilierul general PDL a mai spus că şi RADET va închide anul 2013 cu datorii care au depăşit 550 de milioane de euro.
Mircea Raicu a precizat că rectificările negative vor fi făcute din bugetele instituţiilor de cultură, ale instituţiilor de asistenţă socială, ale spitalelor bucureştene şi, "cel mai grav exemplu, de la administraţia câinilor fără stăpân, unde bugetul este diminuat cu peste 50 la sută, respectiv peste 9,5 milioane de lei".
Consilierul PDL l-a acuzat pe primarul general al Capitalei că a refuzat să pună la dispoziţie agenţiilor de rating informaţiile solicitate pentru stabilirea ratingului oraşului, urmare fiind faptul că acestea au retrogradat Bucureştiul de la rati