Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Haitianul Alcenat vorbeşte despre experienţa românească: "Acum chiar avem şanse să fim campioni!"

Publicat in Gazeta Sporturilor, miercuri 18 decembrie 2013 ·

La 27 de ani, jucătorul Petrolului se simte mai aproape ca niciodată de un titlu de campion în Europa şi spune că la Ploieşti se simte formidabil.

Curtat de cluburi din Liga 1, apreciat de specialişti şi fani pentru travaliu şi aport ofensiv, Alcenat e o prezenţă aparte. Un tip ruşinos şi extrem de modest, care vorbeşte rareori şi destul de puţin cu presa. Dar pe teren e dezinvolt şi surprinzător, n-ai crede că în faţa caietului de jurnalist se fîstîceşte ca un puşti!

- Sony, diferenţă mare între viaţa din Haiti şi cea din România?

- Chiar sînt diferenţe mari! Numai că mie nu mi-a fost foarte greu să mă adaptez, asta cred că s-a tradus şi pe teren. Faptul că la Petrolul se vorbeşte limba franceză de parcă n-ar fi o limbă străină m-a ajutat enorm.

- Fotbal de calitate în Liga 1?

- Eu cred că da, se joacă intens, lupta pentru titlu e acum şi mai interesantă.

Cum s-a duelat cu Xavi

- Te tentează să joci la alte cluburi româneşti?

- Sincer, sînt mulţumit la Petrolul! E o atmosferă caldă, există relaţii foarte bune între jucători şi în raport cu antrenorul. Îmi place mult.

- Dacă n-ai fi jucat pentru Haiti, ţi-ar fi plăcut să reprezinţi România?

- Hehee... (rîde copios). E deja prea tîrziu, nu vreau să mai spun nimic.

- Chiar, cum a fost la Cupa Confederaţiilor, cînd te-ai duelat cu Spania sau Italia?

- Magic! Să-i poţi înfrunta pe Xavi sau Iniesta, să iei contact în cel mai direct mod cu fotbalul italian, a fost chiar magic! M-am simţit mîndru şi fotbalist.

Experienţa stranie cu "animalul ucis"

- Cum te descurci cu dorul de casă? Am înţeles că eşti căsătorit, soţia e în Haiti.

- Aşa este, am familia acolo, plus un frate şi două surori pe care îi iubesc enorm. Îi ajut cu tot ce pot, le trimit şi bani, sîntem cu sufletul laolaltă. @N_P

Articolul in Gazeta Sporturilor >>

Citeste si top 10 stiri de azi

SuperLiga: Dinamo, doar remiză cu FC Botoșani. Un gol al „câinilor” a fost anulat

HotNews acum 5 ore
Dinamo Bucureești și FC Botoșani au terminat la egalitate, scor 0-0, meciul disputat luni, pe stadionul „Arcul de Triumf”, în etapa a doua din SuperLiga. Dinamo – FC Botoșani 0-0 Toate ocaziile din prima repriză le-au aparținut „câiniilor”: Musi (‘5

Emisiunile zilei marţi, 22 iulie 2025

Ziarul Financiar acum 5 ore
Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels

Nicușor Dan, despre interferențele Rusiei: „NATO, UE şi Marea Britanie confirmă. Statul român trebuie să vină cu noi probe”

HotNews acum 10 ore
Președintele Nicușor Dan a transmis luni un mesaj în care afirmă că NATO, Uniunea Europeană și guvernul britanic au confirmat, prin declarații oficiale, că Rusia a desfășurat acțiuni de dezinformare și manipulare, precum și agresiuni ciberbetice în

Percheziții pe scară largă în rândul agenției anticorupție din Ucraina. SBU vânează „cârtițe” ale Rusiei

HotNews acum 4 ore
Serviciile de securitate ucrainene au arestat luni mai mulți oficiali din principala agenție anticorupție a țării și au efectuat zeci de percheziții, într-o acțiune pe care instituția vizată o consideră exagerată și care, potrivit acesteia, i-a bloc

Video A murit actorul Malcolm-Jamal Warner, Theo din „The Cosby Show”. S-a înecat în timp ce se afla în vacanță în Costa Rica

Adevarul acum 4 ore
Malcolm-Jamal Warner, actorul cunoscut mai ales pentru rolul Theo Huxtable din serialul The Cosby Show, a murit. Warner, care avea 54 de ani, s-a înecat duminică, în timp ce se afla în vacanță în Costa Rica.

Ilie Bolojan: „Cât timp voi fi premierul României, voi căuta nu să creez FALII în COALIȚIE”

Gandul acum 6 ore
Premierul Ilie Bolojan este ferm convins că actuala Colaliție nu este una de conjunctură și va trece testul politic, inclusiv pe pachetul doi posibil asumat. Pe timpul mandatului său, Premierul promite să nu creeze noi falii între PNL și PSD, în spe

Ilie Bolojan spune că doar 35% dintre proiectele programului Anghel Saligny ar urma să continue: „Am cheltuit mai mult decât ne-am angajat”

Adevarul acum 7 ore
Premierul Ilie Bolojan a explicat că doar 35% dintre proiectele pe Anghel Saligny ar urma să continue în acest an. Autoritățile și constructorii au fost anunțați să-și pună lucrările în siguranță.

Datoria publică a României a depăşit pragul psihologic de 1.000 de miliarde de lei

Ziarul Financiar acum 4 ore
♦ În doar primele patru luni din an, datoria publică a depăşit pragul psihologic de 1.000 mld. lei. Datoria publică a sărit, în aprilie, de 1.000 mld. lei, potrivit datelor Finanţelor publicate ieri. Nu este de mirare. Deficitul bugetar, care a atin

Programul SGR-RetuRO se va extinde. Ministrul Mediului a anunțat noile ambalaje care vor intra pe listă

Adevarul acum 5 ore
Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a anunțat că analizează extinderea Sistemului de Garanție-Returnare (SGR) și la alte tipuri de ambalaje, precum borcanele sau cartoanele de lapte.

Ministerul Apărării cumpără şase sisteme de apărare antiaeriană SHORAD-VSHORAD, în valoare de peste 2 miliarde de euro, de la compania israeliană Rafael

Ziarul Financiar acum 8 ore
Ministerul Apărării Naţionale - Direcţia generală pentru armamente, prin CN Romtehnica SA, şi compania israeliană Rafael Advanced Defense Systems Ltd au semnat, vineri, acordul-cadru privind achiziţia sistemelor antiaeriene SHORAD-VSHORAD, valoarea

Vremea

București
acum

22°
mar.

22°/40°
mie.

24°/37°
joi

21°/39°
vin.

23°/41°
Iasi
acum

20°
mar.

20°/37°
mie.

18°/33°
joi

20°/36°
vin.

20°/38°
Constanta
acum

21°
mar.

21°/37°
mie.

23°/27°
joi

24°/28°
vin.

22°/29°
Cluj-Napoca
acum

20°
mar.

20°/31°
mie.

18°/31°
joi

19°/33°
vin.

18°/34°
Timisoara
acum

23°
mar.

21°/33°
mie.

21°/35°
joi

22°/39°
vin.

22°/39°