Ministrul Agriculturii, Daniel Constantin, a declarat, luni, că a fost informat despre scumpirea gigacaloriei pentru agenţii economici şi că va încerca să vadă dacă se poate face ceva în acest sens, precizând însă că decizia aparţine Consiliului General Consiliului General al Municipiului Bucureşti şi că acesta este suveran.
'Am fost şi eu informat de faptul că săptămâna trecută, în Consiliul General, s-a luat decizia ca, pentru agenţii economici, să mărească preţul la gigacalorie. O să am şi eu discuţie în aceste zile să vedem dacă putem să facem ceva. Consiliul General este însă este suveran şi a decis în acest sens. Într-adevăr, pentru producătorii de legume care sunt în jurul Bucureştiului şi care sunt racordaţi la sistemul centralizat de încălzire această scumpire este o problemă', a spus Daniel Constantin.
De asemenea, ministrul a subliniat că în Consiliul General sunt şi 'patru reprezentanţi şi ai partidului nostru (Partidul Conservator - n.r.). O să vedem dacă se poate face ceva în acest sens'.
Peste 4.000 de angajaţi ai serelor ar putea intra în şomaj în plină iarnă din cauza majorării preţului gigacaloriei de la 1 ianuarie 2014, iar preţul legumelor ar putea creşte cu 50% pentru că vor dispărea peste 100.000 de tone de legume româneşti, a avertizat, săptămâna trecută, Federaţia Pro Agro.
Decizia de majorare a preţului gigacaloriei cu 40% de la 1 ianuarie 2014, luată de către Primăria Generală a Municipiului Bucureşti, este o ameninţare reală pentru producătorii români de legume care folosesc energia termică produsă de societatea RADET, iar această situaţie ar putea aduce falimentul chiar şi în cazul producătorilor mari, se menţionează într-un comunicat al federaţiei.
De exemplu, cea mai mare seră de producere a legumelor din Europa, Leoser SA, membră a federaţie Pro Agro, este nevoită să î