În perioada Sărbătorilor de iarnă, când se consumă cel mai frecvent carne de porc, există riscul îmbolnăvirii cu trichineloză, dacă se consumă carne fără a fi verificată în prealabil din punct de vedere sanitar-veterinar. De cele mai multe ori, boala apare la om în urma ingestiei produselor din carne de porc infestată. Deşi bovinele (fiind ierbivore) nu sunt în mod normal gazde pentru Trichinella, şi carnea de vită a fost implicată în apariţia unor epidemii, când a fost contaminată sau amestecată cu carne de porc infestată, anunţă Direcţia de Sănătate Publică (DSP) Dolj.
Potrivit reprezentanţilor DSP, simptomele clinice ale trichinelozei apar atât la oamenii maturi, cât şi la copii, din cauza valurilor succesive de invazie intestinală a parazitului, migrării larvare şi închistării musculare. "Aceste manifestări sunt în funcţie de cantitatea de larve ingerate, dar şi de rezistenţă şi reactivitatea alergică a organismului. Majoritatea infecţiilor uşoare (sub zece larve pe gramul de masă musculară) sunt asimptomatice, în timp ce infecţiile grave (peste 50 de larve pe gram) pot pune viaţa în pericol. Invazia intestinului de către un număr mare de paraziţi provoacă, ocazional, diaree, în timpul primei săptămâni de infecţie. Durerea abdominală, constipaţia, greaţă şi vărsăturile pot fi, de asemenea, accentuate", au precizat specialiştii Direcţiei.
Când apar simptomele trichinelozei
Simptomele datorate migrării larvare şi invaziei musculare încep să apară în a doua săptămână după infecţie. Larvele de Trichinella care migrează provoacă o reacţie marcată de hipersensibilitate locală şi sistemică, cu febră ridicată, dureri de cap, ameţeli, astenie, dureri în masele musculare, dificultate în mers, în masicaţie, în înghiţire, la respiraţie. Caracteristice sunt edemul facial (umflarera feţei) şi periorbital (în jurul ochilor), dar şi erupţiile u