Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Căsnicia poate fi salvată de o aventură

Publicat in Ora de Timis, duminică 29 decembrie 2013 ·

O expertă britanică în ştiinţe sociale consideră că opiniile rigide referitoare la înşelarea partenerului pot slăbi relaţia şi grăbi divorţul, recomandând în schimb o aventură secretă pentru salvarea căsniciei, relatează dailymail.co.uk.

Catherine Hakim, autoarea bestseller-ului “The New Rules of Marriage: Internet Dating, Playfairs and Erotic Power” (Noile reguli ale căsniciei: întâlnirile pe internet, jocurile şi puterea erotică), recomandă cuplurilor britanice să aibă vederi mai liberale şi să se inspire din cultura franceză a relaţiilor pentru un mariaj fericit.

Ea însăşi educată în Franţa, Hakim consideră că o scurtă aventură cu o altă persoană pe care unul din parteneri o găseşte atrăgătoare ar trebui să îşi găsească loc în viaţa de cuplu, la fel ca a lua cina împreună cu partenerul.

În cartea ei, Catherine Hakim numeşte fidelitatea şi exclusivitatea pe termen lung în relaţii “capcane”, care îi transformă pe oameni în “animale aflate în captivitate”.

Potrivit acesteia, francezii, pe care îi consideră “maeştri ai seducţiei”, au o “abordarea filosofică asupra adulterului” şi le permit partenerilor ieşiri din această cuşcă a căsniciei. Ea laudă totodată tradiţia japoneză a gheişelor şi consideră că Marea Britanie “omoară” toată distracţia.

Gândirea sa o reflectă pe cea a autoarei Helen Gurley Brown, ale cărei scrieri vizionare au revoluţionat viziunea asupra sexului în anii ‘60.Editor al ediţiei americane Cosmopolitan şi autoare a cărţii “Sex and the Single Girl” (Sexul şi celibatara), Helen Gurley Brown, care a murit anul acesta, pe 13 august, la vârsta de 90 de ani, era celebră pentru părerile ei exprimate direct.

În volumul ei publicat în 1962, Helen a dat sfaturi femeilor despre cum să “prindă” un bărbat, cum să arate mereu minunat şi să aibă aventuri fără a se implica prea mult.

“Fetele cuminţi care sunt celibatare au a

Articolul in Ora de Timis >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Cutremur major de 6,3 în Grecia, seismul s-a simțit și în Egipt

HotNews acum o ora
Un cutremur cu magnitudinea 6,3 s-a produs miercuri în largul insulei Creta din Grecia, a anunțat Centrul german de cercetare pentru geoștiințe (GFZ), citat de Reuters. Cutremurul a avut loc la o adâncime de 83 km, a precizat GFZ. Locuitorii din Egi

„Cel mai sărac președinte din lume”. Pepe Mujica, simbol al stângii latino-americane, a murit la 89 de ani

Adevarul acum 36 minute
José "Pepe" Mujica, fostul luptător de gherilă care a prezidat Uruguayul între 2010 şi 2015, figură a stângii latino-americane şi critic al consumului excesiv, a murit marţi la vârsta de 89 de ani.

VIDEO Maia Sandu mesaj de susținere pentru Nicușor Dan: „Acum, România are nevoie de noi”

HotNews acum 11 ore
Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a transmis marți seară un mesaj de susținere pentru Nicușor Dan, candidatul independent ajuns în turul al doilea al alegerilor prezidențiale din țara noastră, îndemnându-i pe cetățenii moldoveni cu dublă ce

CFR Cluj și Hermannstadt joacă miercuri finala Cupei României

Mediafax acum 56 minute
Andrei Chivulete va conduce finala dintre CFR Cluj și Hermannstadt. Din brigada lui Andrei Chivulete mai fac parte asistenții Andrei Constantinescu și Romică Bîrdeș, al patrulea oficial Rareș Vidican, în timp ce în camera VAR se vor afla Sorin Costr

Administraţia Trump retrage încă 450 de milioane de dolari din granturile Universităţii Harvard

News.ro acum 9 ore
Guvernul american a tăiat marţi încă 450 de milioane de dolari din subvenţiile acordate Universităţii Harvard, la o zi după ce conducerea universităţii a făcut apel la dialog, relatează AFP. Susţinător al Israelului, preşedintele american Donald Tru

Trump spune că SUA vor ridica sancțiunile împotriva Siriei

Mediafax acum 56 minute
Încetarea sancțiunilor împotriva Siriei ar fi un impuls uriaș pentru o țară care a fost zdrobită de mai mult de un deceniu de război civil. Rebelii conduși de actualul președinte Ahmed al-Sharaa l-au răsturnat pe președintele Bashar al-Assad în dece

Macron consideră că ucrainenii au „luciditatea de a spune” că nu vor putea să-şi recupereze toate teritoriile la sfârşitul războiului

Adevarul acum 8 ore
Președintele Emmanuel macron a declarat marți, 13 mai, că ucrainenii au „luciditatea de a spune” că nu vor putea să-şi recupereze toate teritoriile la sfârşitul conflictului cu Rusia. De asemenea, președintele francez a afirmat că, având în vedere U

Nicuşor Dan a semnat o hârtie pe care a scris că, dacă va fi preşedinte, TVA nu va creşte în mandatul său

News.ro acum 11 ore
Candidatul independent la Preşedinţie Nicuşor Dan a semnat, marţi seară, într-o dezbatere la Antena 3, o hârtie pe care a scis că, în mandatul său, dacă va fi ales, TVA nu va creşte. Antena 3 a organizat, marţi seară, o dezbatere electorală, dar can

Video Maia Sandu evocă victoria de la prezidențiale, într-un mesaj înaintea alegerilor. „Nimeni nu credea că vom reuși”

Adevarul acum 10 ore
Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, i-a urat succes candidatului independent Nicușor Dan în turul doi al alegerilor prezidențiale, după ce, tot marți, a anunțat că îl susține.

A murit Alin Fumurescu, profesor și jurnalist

G4Media acum 9 ore
Profesorul şi jurnalistul Alin Fumurescu a încetat din viaţă duminică, 11 mai, la vîrsta de 57 de ani, în casa familiei sale din Houston (Texas, SUA), anunță Dilema, unde acesta era colaborator. Susține G4Media. Click AICI pentru a redirecționa 3.5%

Vremea

București
acum

12°
mie.

9°/23°
joi

9°/23°
vin.

9°/21°
sâm.

8°/10°
Iasi
acum

12°
mie.

8°/22°
joi

8°/22°
vin.

6°/9°
sâm.

7°/10°
Constanta
acum

10°
mie.

9°/17°
joi

11°/18°
vin.

13°/18°
sâm.

10°/14°
Cluj-Napoca
acum

mie.

5°/16°
joi

8°/18°
vin.

6°/12°
sâm.

4°/16°
Timisoara
acum

mie.

4°/19°
joi

8°/22°
vin.

6°/15°
sâm.

6°/16°