E perioada concediilor, șoselele sunt aglomerate, iar, colac peste pupăză, sibienii, care vor să plece pe litoral în România, Bulgaria, Grecia sau Turcia, trebuie să ocolească Valea Oltului. Acestei piedici i se adaugă cozile de la granița cu Bulgaria, ceea ce îi determină pe mulți să facă popas în țara vecină, pentru o noapte, în drum spre Grecia sau Turcia. În aceste condiții, când ești nevoit să folosești rute ocolitoare pentru Valea Oltului, când te sperie gândul că poți aștepta c