Jucatorii lui Emil Sandoi s-au impiedicat in Bosnia

Publicat in Buna Ziua Iasi, luni 8 septembrie 2008 ·

Semi-esec suprinzator pentru echipa de tineret a Romaniei. Reprezentativa condusa de Emil Sandoi a incheiat la egalitate, scor 1-1, partida disputata in deplasare in compania Bosniei Hertegovina din cadrul preliminariilor Campionatului European de fotbal care se va disputa in 2009, in Suedia. Cu toate ca au inceput partida inghesuiti in propriul careu, elevii lui Emil Sandoi au reusit deschiderea scorului foarte devreme, in minutul 5, Torje marcand din pasa lui Chiacu, dupa ce acesta a recuperat perfect la mijlocul terenului o degajare gresita a portarului bosniac.

Egalarea putea veni dupa numai 5 minute, insa Tatarusanu a intervenit spectaculos si a respins in corner sutul decarului bosniac Aganovici. Minutul 22 a adus posibilitatea majorarii diferentei pentru Romania, insa mingea sutata de Ninu din centrul careului, la o centrare din lovitura libera a lui Keseru, a trecut milimetric pe langa bara din stanga a portii Bosniei. Gazdele nu s-au lasat dominate in fata propriilor suporteri (desi la meci au fost prezenti doar 200 de spectatori) si au alergat dupa egalare, fiind foarte aproape de aceasta dupa ce Hamzici (`29) a ramas singur in careu cu Tatarusanu, insa executia bosniacului nu a fost prea reusita si mingea a trecut peste poarta. Repriza secunda a debutat cu o echipa a Romaniei mult mai determinata, insa lipsita de noroc, arbitrul refuzand in minutul 48 un penalty pentru echipa tricolora, dupa ce un bosniac a respins cu mana in careu o lovitura libera executata de Torje. Penalty a fost, insa, in minutul 58 la interventia lui Ninu asupra lui Mahmudovici, proaspat intrat in teren. Lovitura de la 11 metri a fost executata de cel mai bun jucator al gazdelor, Aganovici, care l-a invins pe Tatarusanu, aducand egalarea pentru echipa sa. Romania putea reusi golul victoriei prin Torje (`63), la cea mai mare ocazie a meciului. Scapat singur cu porta

Articolul in Buna Ziua Iasi >>

Mesaj RO-Alert de furtună în Capitală

Mediafax acum 41 minute
Autorităţile au transmis joi seara mesaje Ro-Alert de furtună în Capitală. „Grindină de dimensiuni medii posibil mari, vijelie cu rafale ce vor depăşi 70-90 km/h, frecvente descărcări electrice, averse torenţiale”, potrivit mesajului

ALEGERI EUROPARLAMENTARE 2024 – Alianţa PSD-PNL - 48.56%, AUR - 14.93%, Alianţa Dreapta Unită - 8.70%, UDMR - 6.48% / Cine mai trimite reprezentanţi în PE – rezultate parţiale, ora 20.00 / Rezultate finale pentru secţiile din străinătate

News.ro acum o ora
Alianţa PSD-PNL a obţinut 48.56% dintre mandatele de parlamentari europeni, urmată de AUR - 14.93%, Alianţa Dreapta Unită - 8.70%, UDMR - 6.48%, potrivit rezultatelor provizorii transmise, joi, de Biroul Electoral Central. Potrivt BEC, în ceea ce pr

Furtuna ajunge în judeţul Ilfov

Mediafax acum 51 minute
Meteorologii au emis, joi seara, avertizare Cod portocaliu de vreme rea în localităţi din Prahova şi Ilfov. Fenomenele avertizare sunt grindină de medii şi posibil mari dimensiuni, vijelie puternică cu rafale de 70...90 km/h, averse torenţiale şi de

DNA redeschide urmărirea penală în dosarul privind controlul ISU de la Ferma Dacilor / Suspecții, acuzați că au permis funcţionarea fără autorizaţie a pensiunii

HotNews acum 3 ore
Tribunalul Militar Bucureşti a decis joi redeschiderea urmăririi penale în dosarul în care un fost comandant al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Prahova şi o angajată a inspecţiei de prevenire din cadrul acestei instituţii sunt acuzaţi de

Primul sistem de drone Bayraktar, recepționat de Forţele Terestre Române. Când vor fi primele zboruri de instrucţie

Ziare.com acum 3 ore
Forţele Terestre Române au început, în cursul acestei săptămâni, procedurile de recepţie calitativă şi cantitativă a echipamentelor primului sistem de aeronave fără pilot Bayraktar TB2, informează Ministerul Apărării Naţionale (MApN). La încheierea

Marcel Ciolacu: Apostolii austerităţii au greşit din nou

Mediafax acum 3 ore
„Apostolii austerităţii au greşit din nou! Statisticile publicate de BNR arată că, în primele 4 luni ale acestui an, investiţiile străine au crescut semnificativ, ajungând la 3,2 miliarde euro, o creştere de 34% faţă de aceeaşi perioadă a anului tre

Judeţul Argeş, sub avertizare Cod roşu de vreme rea

Mediafax acum 58 minute
Meteorologii au emis avertizare Cod roşu de vreme rea, valabilă până joi, la ora 23.00. Fenomenele avertizate sunt grindină de mari dimensiuni, vijelie puternică cu rafale de 70...90 km/h, averse torenţiale şi descărcări electrice.

Biden şi Zelenski au semnat un acord bilateral de securitate pe 10 ani

Mediafax acum o ora
„Părţile recunosc acest acord face o punte către eventuala aderare a Ucrainei la alianţa NATO”, potrivit acordului. Se precizează că, în cazul unui atac armat sau al unei ameninţări cu un astfel de atac împotriva Ucrainei, oficialii de rang înalt di

SUA, Marea Britanie şi Canada acuză Rusia, într-o declaraţie comună, de complot pentru influenţarea alegerilor din Moldova

Statele Unite, Marea Britanie şi Canada au acuzat joi Rusia, într-o declaraţie comună, că pune la cale un complot pentru a influenţa rezultatul alegerilor prezidenţiale din octombrie din Republica Moldova şi pentru a incita la proteste în cazul în c

Alegeri prezidențiale 2024. Mihai Tudose: Ideea a fost îngropată, i-am făcut şi de 40 de zile

Capital acum 43 minute
Vicepreședintele PSD, Mihai Tudose, i-a dat replica prim-vicepreședintelui PNL, Rareș Bogdan, în legătură cu declarația acestuia despre câștigarea alegerilor prezidențiale.