Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Ministerul Finanţelor vrea să reducă numărul taxelor de la 263 la 100

Publicat in Adevarul, joi 3 februarie 2011 ·

Ministerul Finanţelor Publice intenţionează să reducă numărul taxelor parafiscale de la 263, până la maximum 100, a declarat, în cadrul unei dezbateri de specialitate, Dan Tudor Lazăr, secretar de stat în minister.

Numărul mare de taxe şi impozite, timpul pierdut pentru achitarea acestora şi lipsa unui sistem fiscal electronic provoacă României pierderea a patru locuri în Raportul Paying Taxes 2011. În ediţia 2011 a raportului, ţara noastră se află pe locul 151, din 183 de ţări analizate. Documentul conţine date referitoare la anul 2009.

"O altă măsură de simplificare a Codului Fiscal a fost cea a reducerii taxelor parafiscale. La începutul guvernării erau 491 de taxe parafiscale, acum avem 263 şi acest proces de reducere a taxelor parafiscale va continua. Ne dorim ca până la sfârşitul guvernării să nu depăşim 100 de taxe parafiscale", a spus Lazăr.

Potrivit unui raport al Pricewaterhouse Coopers, publicat la finalul anului trecut, povara taxelor şi impozitelor care apasă asupra mediului de afaceri poate fi redusă prin introducerea unui sistem electronic de completare a documentaţiei şi de efectuare a plăţilor, ceea ce ar contribui la creşterea cu 20% a procentului de colectare.

La nivel european, Sueda deţine supremaţia în privinţa uşurinţei cu care firmele achită obligaţiilor fiscale. Sunt doar două plăţi de impozite: una pentru impozitul pe profit şi cealaltă pentru toate taxele existente. Acest lucru face ca timpul necesar achitării impozitelor să fie de 122 de ore, deşi rata totală de impozitare este mai mare decât în România, respectiv de 54,6%.

În România există 17 impozite

În România, cea mai mare problemă pentru firme este plata taxelor pe muncă, în număr de 84, din cele 113. Timpul necesar achitării taxelor pe muncă în România este de 120 de ore, din totalul celor 222 ore.

Spre deosebire de România

Articolul in Adevarul >>

Citeste si top 10 stiri de azi

VIDEO O mașină a intrat în mulțime la Los Angeles: zeci de oameni au fost răniți

HotNews acum 23 minute
Cel puțin 28 de oameni au fost răniți, după ce o mașină „neidentificată” a intrat în mulțime pe bulevardul Santa Monica din Los Angeles, unul dintre bulevardele emblematice ale metropolei americane, transmite CNN. Incidentul a avut loc în noaptea de

Salina Praid, în pragul colapsului. Ministrul Mediului: „Nu este o întrebare dacă se va prăbuşi tavanul, ci când şi cât de rapid”

Mediafax acum 38 minute
Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, spune că mina de la Praid este prea afectată ca să mai fie salvată. Situația este gravă, iar prăbușirea plafonului este sigură, susține aceasta. „Nu este o întrebare dacă se va prăbuşi tavanul, ci când şi cât de r

Dominic Fritz, „concluzii din culise” după vizita în Germania, unde a mers cu Nicușor Dan: „M-a amuzat cum unii dinozauri ai diplomației au ridicat sprâncenele”

HotNews acum 4 ore
Liderul USR, Dominic Fritz, care l-a însoțit în Germania pe președintele României, le răspunde unor „dinozauri ai diplomației” care „au ridicat sprâncenele”, după selfie-ul făcut în avion, în drum spre Berlin, și spune că „trebuie să se schimbe radi

Mihaela Rădulescu, mesaj emoționant după moartea lui Felix Baumgartner: „Prima luptă pierdută”

HotNews acum 4 ore
Mihaela Rădulescu a postat un nou mesaj pe rețelele de socializare, în care spune că partenerul său de viaţă, Felix Baumgartner, a murit făcând ceea ce iubea cel mai mult – zburând – într-un loc în care merseseră pentru a treia oară, cu ea care îl ț

Ministrul Mediului, despre informaţiile privind interzicerea centralelor de apartament: Fake news

G4Media acum 41 minute
Dimensiune text Dimensiune text Mică Normală Mare Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a declarat, sâmbătă, că informaţiile apărute în mediul online privind interzicerea centralelor de apartament de către Uniunea Europeană reprezintă un fake news, pr

Trei județe din sudul României, sub Cod Galben de caniculă!

Ziua Constanta acum 4 ore
Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare Cod Galben de caniculă și disconfort termic ridicat pentru trei județe din ssudul țării. Potrivit ANM, avertizarea este valabilă în intervalul 20 iulie, ora 12 – 21 iulie, ora 10. Astfel, d

VIDEO „Accident tragic”: 19 răniți în timpul unui spectacol de artificii din Dusselforf

HotNews acum 2 ore
Nouăsprezece persoane au fost rănite, dintre care patru grav, în Germania, în urma unui incident survenit vineri noapte în timpul unui spectacol de artificii la un târg din Düsseldorf, în vestul țării, a informat sâmbătă poliția, potrivit AFP. Potri

SUA iau în considerare interzicerea accesului inginerilor străini la sistemele de apărare

G4Media acum o ora
Dimensiune text Dimensiune text Mică Normală Mare Secretarul apărării american, Pete Hegseth, a declarat vineri că administraţia SUA ia în considerare interzicerea accesului inginerilor străini la sistemele Departamentului Apărării, informează agenț

Salina Praid nu mai poate fi salvată, spune ministrul Mediului

HotNews acum o ora
Întrebarea nu este dacă se va prăbuși tavanul Salinei Praid, ci când și cât de rapid, spune ministra Mediului, Diana Buzoianu. Ea acuzat că „au fost mai multe instituţii alte statului care au aşteptat să se întâmple dezastrul, până când s-a ajuns la

Funcţionari publici din primării, despre noile măsuri anunțate de Guvern: „O nouă ofensivă austeră împotriva celor care muncesc în condiţii dificile”

Adevarul acum 3 ore
Sindicaliștii își exprimă îngrijorarea față de pachetul nr. 2 de măsuri fiscale anunțat de premierul Ilie Bolojan, declarând că „reprezintă o nouă ofensivă austeră împotriva celor care muncesc în condiţii dificile şi precare”.

Vremea

București
acum

29°
sâm.

17°/30°
dum.

20°/36°
lun.

23°/40°
mar.

25°/39°
Iasi
acum

25°
sâm.

17°/25°
dum.

16°/31°
lun.

18°/34°
mar.

22°/37°
Constanta
acum

28°
sâm.

18°/28°
dum.

20°/28°
lun.

23°/31°
mar.

24°/31°
Cluj-Napoca
acum

25°
sâm.

15°/25°
dum.

19°/30°
lun.

19°/33°
mar.

22°/30°
Timisoara
acum

27°
sâm.

16°/29°
dum.

18°/36°
lun.

21°/39°
mar.

18°/34°