Afacerea cuartului de la Uricani atârnã ca o piatrã de moarã de gâtul fostului director al Complexului Energetic Hunedoara, Costel Alic, cel care conduce acum Electrocentrale Deva. Alic este inculpat într-un dosar de delapidare cu nu mai putin de 19 pãrti civile, printre care si o bancã ce i-a apartinut lui SOV, de numele cãruia se leagã strâns cel al lui Alic.
În data de 14 martie, Costel Alic ar trebui sã meargã din nou la Tribunalul Bucuresti, unde este judecat, alãturi de alte 9 persoane, într-un dosar de delapidare, care se aflã pe rolul instantei încã din decembrie 2010. Cauza penalã, cu 19 pãrti civile, este legatã de afacerea cuartului de la Uricani, cel care pare sã îl urmãreascã îndeaproape pe ex – directorul de la CE Hunedoara, iar legãtura de afaceri cu Sorin Ovidiu Vântu, chiar dacã esuatã, se spune cã ar fi contribuit la schimbarea lui din fruntea Complexului Energetic. Alic preferã sã nu vorbeascã despre aceastã afacere, care, pânã la urmã, i-a adus mai multe deservicii decât foloase, dar a recunoscut cu ceva vreme în urmã cã în aceastã lucrare penalã i se imputã un credit de care nu s-ar fi folosit niciodatã. Practic este exact acel credit luat de la Banca Românã de Scont – parte civilã în acest dosar – cu garantia societãtii de asigurãri Astra, cea care a fost pânã la urmã primul prejudiciat al afacerii. Costel Alic recunostea cã Romcuart, societate la care este actionar si care a detinut licenta de exploatare pentru cuartul din cariera de al Siglãu – Uricani, a luat un credit de câteva milioane de dolari de la Banca Românã de Scont, iar în contul acelor bani a dat chiar licenta, numai ca sã nu aibã nici un fel de probleme. Cum sau lucrurile în realitate, va stabili instanta de judecatã în dosarul aflat pe rol de mai bine de doi ani
O afacere prosperã. Pentru unii
Afacerea “cu cântec” a cuartului din cariera Siglãu-Uricani a încep