Pãsatul momârlãnesc este brand al Vãii Jiului, alãturi de alte câteva produse traditionale. Pãsatul, acea mâncare fãcutã din porumb mãcinat mare si brânzã de oaie, fiert la foc de lemne, a fost omologat, la fel ca si cârnatul afumat de Straja.
Nu mai putin de 19 produse traditionale omologate are acum Valea Jiului, iar în judetul Hunedoara sunt deja aproape 30 de astfel de produse atestate. Ultimele douã incluse pe lista produselor omologate de Minsiterul Agriculturii sunt pãsatul momârlãnesc si cârnatul afumat de oaie Straja – Lupeni. De demersurile legale, destul de costisitoare, s-a ocupat omul de afaceri Emil Pãrãu, un pãstrãtor al traditiilor, care a mai înregistrat si alte produse traditionale, fãcute dupã retetele pãstrate din mosi – strãmosi, împreunã cu dr. Gheorghe Cristea, seful DSVSA valea Jiului. Asta dupã ce primul demers nu a avut sorti de izbândã, mai fiind nevoie de ceva clarificãri „În urma retrimiterii documentatiei la Ministerul Agriculturii, completatã conform cerintelor, am reusit sã omologãm pãsatul momârlãnesc si cârnatul afumat din carne de oaie Straja – Lupeni, ajungând astfel, în Valea Jiului, la un numãr de 19 produse traditionale”, a declarat dr. Cristea. Desi pare simplu de preparat, pãsatul necesitã o tehnicã specialã. Si numai bãrbatii se ocupã, la momârlani, de pregãtirea bucatelor traditionale. Femeile doar pregãtesc cele necesare, iar apoi se retrag si lasã totul în seama capului familiei. Dorel Cãlina, supranumit si „primarul momârlanilor gãteste pãsat la fiecare serbare traditionalã: „Se pune apa la fiert. Când este apa fiartã foarte – foarte bine se introduce pãsatul. Pãsatul este compus din boabele de porumb, sparte în trei. Se cerne si, ce rãmâne din boaba mai groasã un pic se eliminã, se aruncã, si boabele sparte se introduc în apa fiartã. Trei ore trebuie sã fiarbã si, în aceste trei ore vine introdus în el ulei s