Tili-gol a înscris după un an

Publicat in GAZETA de SUD, marți 10 noiembrie 2009 ·

Cosmin Tilincă a marcat din nou după douăsprezece luni, dedicând golul din partida cu Gloria Bistriţa, încheiată cu scorul de 1-1, băieţelului său, Darius Cosmin.

Ultima reuşită a atacantului de la Pandurii, Cosmin Tilincă data din 31 octombrie 2008, când a înscris pentru remiza de la Iaşi, scor 1-1. În acel meci, Tilincă s-a accidentat grav la umăr şi a lipsit şase luni de pe gazon. După mai bine de un an, Tilincă a marcat din nou, salvând un punct pe „Municipal“ contra Gloriei Bistriţa.

„Am aşteptat mult golul acesta care a venit destul de târziu, după un an. Dar mă simt bine acum şi încet, încet îmi revin şi fizic, şi psihic. E adevărat că mi-aş fi dorit o victorie împotriva celor de la Bistriţa, dar nici cu un punct nu e rău. Suntem deocamdată în obiectiv, pe locul zece, şi sperăm că vom avea rezultate mai bune de acum înainte“, a declarat Tilincă. La fel ca la Iaşi, şi reuşita din jocul cu Gloria Bistriţa i-a fost dedicată fiului său, Darius Cosmin, Tilincă alergând cu o suzetă în gură după marcarea golului. „Am plănuit asta de mai mult timp, de când ştiam că se va naşte fiul meu Darius Cosmin. Ultimul gol pe care l-am dat anul trecut la Iaşi a fost tot o dedicaţie pentru el şi pentru mămica lui, dar atunci nu se născuse. Acum am dedicat acest gol doar pentru el şi sper să pot să-i dedic cât mai multe goluri. Şi la meciul precedent am avut suzeta la mine, dar n-a fost să fie“, a spus Tilincă.

Doar doi atacanţi

au marcat

Raskovic şi Tilincă sunt singurii atacanţi din lotul lui Pandurii Târgu Jiu care au reuşit să marcheze, fiecare câte un gol, în acest sezon. Ibon Perez Arrieta şi Jaka Stromajer nu au punctat în primele 13 etape, deşi vârful sloven a bifat cele mai multe minute în teren dintre toţi atacanţii de la Pandurii. Stromajer a evoluat 966 de minute, urmat de Raskovic, 616 minute, Tilincă, 277 de minute şi Arr

Articolul in GAZETA de SUD >>

Handbal feminin: CSM Bucureşti, înfrângere cu Metz şi ratează calificarea la Tunreul F4 al Ligii Campionilor

News.ro acum o ora
Campioana CSM Bucureşti a fost învinsă şi sâmbătă, în deplasare, de formaţia Metz Handball, scor 29-23 (15-14), în manşa retur din sferturile de finală ale Ligii Campionilor. CSM ratează calificarea la Turneul Final Four, la care a jucat ultima dată

Președintele ucrainean, Volodimir Zelenski, pe lista persoanelor căutate de Rusia

Ziua Constanta acum o ora
Rusia a deschis o acţiune penală împotriva preşedintelui ucrainean Volodimir Zelenski şi l-a trecut pe lista persoanelor căutate, a relatat sâmbătă agenţia de presă rusă TASS, citând Ministerul rus de Interne, transmite Reuters. Informaţia apare făr

Sadiq Khan a fost ales primar al Londrei pentru al treilea mandat

HotNews acum 40 minute
Sadiq Khan a fost ales primar al Londrei, câştigând un al treilea mandat istoric în urma unei competiţii dramatice, scrie The Guradian, citat de News.ro. Sadiq KhanFoto: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia Khan a fost declarat sâmbătă după-amiază în

Sfânta Lumină de la Ierusalim a ajuns în România!

Ziua Constanta acum 43 minute
Sfânta Lumină a fost adusă sâmbătă în țară, de la Ierusalim, de părintele arhimandrit Teofil Anăstăsoaie, și a fost oferită delegaţilor eparhiilor prezenţi la Aeroportul Internaţional "Henri Coandă" din Capitală.Ulterior, centrele eparhiale, prin pr

Caz cutremurător în Timiș. Un bărbat și-a dat foc în grădina din spatele casei

Ziare.com acum 3 ore
Un bărbat de 53 de ani din localitatea Giarmata Vii, din apropiere de Timişoara, şi-a dat foc sâmbătă, 4 mai, în grădina din spatele casei sale. ”Azi, 4 mai 2024, în jurul orei 14:30, poliţiştii Secţiei 1 Rurale Timişoara au fost sesizaţi cu privire

VIDEO Crainicul stadionului echipei Roda Kerkrade a anunţat eronat promovarea clubului în primul eşalon