LIGA I: Rapid, răsturnare spectaculoasă de scor. FC Vaslui își ia gândul de la titlu

Publicat in Evenimentul Zilei, marți 20 noiembrie 2012 · · ·

Etapa a 16-a a Ligii I la fotbal a început vineri cu o mare surpriză, eșecul suferit pe teren propriu de campioana CFR Cluj, și s-a încheiat luni, cu partida Rapid - Gaz Metan Mediaș 2-1.

În ultimul meci al etapei a 16-a, echipa Rapid a fost condusă la pauză de Gaz Metan Mediaș cu scorul de 1-0, dar a reușit să întoarcă rezultatul în numai două minute. Oaspeții au deschis scorul dintr-o lovitură de la 11 metri transformată de Eric (min. 34). În minutul 78, Al Ioniță a reușit să egaleze, iar peste alte două minute, Herea i-a adus pe giuleșteni în avantaj, înscriind dintr-un penalty obținut de Surdu. În urma acestui succes, Rapid trece în clasament peste Dinamo și CFR Cluj.

Burcă, fundașul rapidist care a provocat lovitura de pedeapsă din care oaspeții au marcat, a primit cartonașul roșu! În minutul 50, egalitatea numerică s-a restabilit, V. Negru fiind și el eliminat din cauza cumului de avertismente. Partidadin Giulești s-a jucat cu porțile închise.

FC Vaslui a cedat luni seară, scor 0-2, pe terenul fostei campioane Oțelul Galați și trupa pregătită de Viorel Hizo pare să fi ieșit din lupta pentru titlu, în condițiile în care diferența care-i separă pe „galben-verzi” de liderul Steaua s-a mărit la 13 puncte. Iorga a deschis scorul cu un gol spectaculos, marcat la vinclul porții vasluiene, iar Viglianti a închis tabela în cel de-al treilea minut de prelungire. Gălățenii au terminat partida cu un om în minus, Marius Pena fiind eliminat în minutul 78. Vasluienii i-au reproșat arbitrului Paul Unimatan că le-a refuzat două lovituri de la 11 metri.

Echipa Pandurii Tg. Jiu a revenit pe poziția secundă în clasament, la 8 puncte în urma Stelei, după victoria cu scorul de 2-1 repurtată luni seară, pe teren propriu, în fața celor de la Concordia Chiajna. Oaspeții au deschis scorul încă din minutul 2, prin Welington, dar gorjenii au revenit și au învins

Articolul in Evenimentul Zilei >>

Încă 9 cetățeni români şi membri de familie ai acestora au fost evacuaţi din Fâşia Gaza. Numărul celor salvați se ridică la 323

Ziare.com acum 15 minute
În urma eforturilor Celulei de Criză Interinstituţionale, prin intermediul Ambasadei României la Cairo şi al Oficiului de Reprezentare al României la Ramallah, 9 cetăţeni români şi membri de familie ai acestora au fost evacuaţi din Fâşia Gaza şi au

Mesajul Patriarhului Bisericii Ortodoxe Române: ”Sfintele Paşti sunt sărbătoarea iertării, păcii și bucuriei” VIDEO

Ziare.com acum 38 minute
Învierea Domnului este sărbătoarea iubirii smerite şi milostive a lui Hristos cel ce a învins ura, violenţa şi moartea, dăruind oamenilor viaţă veşnică, a transmis, miercuri, 1 mai, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, în mesajul de Sfintel

Ministrul Sănătăţii, despre scandalul de la Spitalul Sfântul Pantelimon: Cu siguranţă a fost un conflict intern / Este nepermis să foloseşti astfel de scandaluri politice, dar lipsa de responsabilitate se manifestă, din păcate, şi în zona politică

News.ro acum o ora
Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rafila, a declarat miercuri, despre scandalul de la Spitalul Sfântul Pantelimon, că a fost csiguranţă un conflict intern, El a precizat că suntem şi în campania electorală, şi astfel de scandaluri sunt folosite politic

O tânără în vârstă de 13 ani, de cetăţenie străină, a căzut de la etajul unui bloc din Sectorul 4 / Victima a fost transportată la spital

News.ro acum 4 ore
Poliţişti din cadrul Direcţiei Generale de Poliţie a Municipiului Bucureşti - Secţia 16 Poliţie au fost sesizaţi, miercuri, prin sistem 112, cu privire la faptul că o persoană a căzut de la etajul unui bloc, din Sectorul 4. Potrivit autorităţilor, v

UPDATE - A fost prins bărbatul care a atacat doi poliţişti de frontieră din Timiş / Acesta este cetăţean din Afganstan şi are drept de şedere în România / Ar avea o rană la un braţ, posibil provocată de glonţ

După aproape 12 ore de căutări, a fost depistat bărbatul care călăuzea un grup de migranţi să iasă ilegal din România. Acesta este cetăţean afgan şi are drept de şedere în România. El a fost capturat în Timişoara. UPDATE: Cetăţeanul afgan care a ata

Minor din Medgidia acuzat că a lovit cu pumnul în figură un jandarm. A fost arestat preventiv pentru ultraj

Ziare.com acum 3 ore
Caz îngrijorător la Medgidia. Un adolescent de doar 16 ani a fost arestat preventiv pentru ultraj. Băiatul este acuzat că ar fi agresat fizic, pe o stradă din Medgidia, un jandarm, pe care l-ar fi lovit cu pumnul în zona feţei. Potrivit IPJ Constanţ

Proteste violente de Ziua Muncii în Franţa şi Turcia

Mediafax acum 2 ore
Proteste violente au loc miercuri în mai multe oraşe din Franţa şi Turcia. Manifestările la care participă zeci de mii de oameni sunt organizate cu ocazia Zilei Muncii. Poliţiştii au făcut numeroase arestări.

Proiect de lege Părinții singuri nu vor mai fi obligați la ture de noapte, ci numai dacă își doresc